Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Kolejna odsłona domotyki: domy słuchające poleceń głosowych

W wyścigu do inteligentnego otoczenia domy wydają się z roku na rok skupiać na sobie coraz większą uwagę. Sterowanie głosem jest jednym z narzędzi, w które przedsiębiorstwa nowoczesnych technologii chcą inwestować a – choć dostępne rozwiązania są nadal w powijakach – dofinansowany ze środków unijnych projekt zaskoczy je wykonując kolejny krok naprzód: sterowanie głosem z domieszką automatycznego rozpoznawania mowy.
Kolejna odsłona domotyki: domy słuchające poleceń głosowych
„Ta demonstracja zrobiła wrażenie” – mówi Alina Suhetzki. Zaledwie półtora roku od rozpoczęcia prac nad projektem LISTEN, podczas przeglądu śródokresowego, który odbył się w Heraklionie, Grecja, w połowie stycznia, specjalistka ds. projektów z ramienia KE miała okazję zapoznać się z technologią i zobaczyć jej potencjał. Z powodzeniem włączała i wyłączała światła za pomocą poleceń głosowych w języku angielskim bez jakiegokolwiek opóźnienia w ich wykonywaniu.

Demonstracja była wielkim krokiem w prawidłowym kierunku, jaki zrobili naukowcy z projektu LISTEN, których ambicją jest zaprojektowanie i wdrożenie środowiska sprzętowo-programistycznego, które umożliwi precyzyjny, głosowy – a więc niewymagający rąk – dostęp do aplikacji sieciowych w inteligentnych domach. Środowisko łączy system przechwytywania mowy w postaci bezprzewodowej sieci czujników akustycznych wraz z mechanizmem automatycznego rozpoznawania mowy.

Innowacyjny system, funkcjonujący już w czterech językach (angielskim, francuskim, włoskim i greckim), umożliwia użytkownikom włączanie i wyłączanie różnych inteligentnych urządzeń, a także wykonywanie innych codziennych czynności z użyciem komputera, takich jak korzystanie z wyszukiwarki internetowej, dyktowanie wiadomości e-mail, dostęp do sieci społecznościowych itd. A wszystko to bez konieczności nakładania zestawu mikrofonowego czy przybliżania ust do mikrofonu.

W ramach projektu LISTEN współpracują ze sobą fundacja badawcza FORTH, RWTH Aachen, European Media Laboratory (EML) oraz włoskie przedsiębiorstwo zajmujące się konwersją głosu na tekst i druk, Cedat85. Czterech partnerów dąży nie tylko do wypełnienia luki między czujnikami akustycznymi a automatycznym rozpoznawaniem głosu, ale także do dalszego poszerzania możliwości techniki.

Niedawno, naukowcy pracujący dla partnerów FORTH i RWTH Aachen zabłysnęli podczas 4. konkursu CHIME Speech Separation and Recognition Challenge. Technologia LISTEN zajęła drugie miejsce we wszystkich trzech kategoriach: przechwytywanie mowy za pomocą odpowiednio 1, 2 i 6 mikrofonów. W konkursie wzięło udział 15 zespołów.

„Jesteśmy bardzo dumni z tych wyników, które wyraźnie pokazują jakość naszego zespołu oraz potencjał projektu LISTEN w innowacyjnych badaniach i przyciąganiu uwagi społeczności naukowej” – stwierdził prof. Athanasios Mouchtaris, koordynator projektu LISTEN i pracownik naukowy FORTH, po rozstrzygnięciu konkursu.

Więcej informacji:
witryna projektu

Źródło: Na podstawie doniesień medialnych

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę