Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Przełomowe ramiona robotyczne mogą zmienić sposób, w jaki robimy cotygodniowe zakupy spożywcze

Naukowcy, których prace są częściowo wspierane przez finansowany ze środków UE projekt SOMA, opracowali wszechstronne chwytaki robotyczne, potrafiące chwytać tysiące produktów dostępnych w supermarketach.
Przełomowe ramiona robotyczne mogą zmienić sposób, w jaki robimy cotygodniowe zakupy spożywcze
W ramach realizowanego pod egidą programu „Horyzont 2020” i finansowanego ze środków unijnych projektu SOMA (Soft-bodied intelligence for Manipulation), naukowcy z Technische Universität Berlin (TUB), Università di Pisa, Istituto Italiano di Tecnologia, Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. (DLR), Institute of Science and Technology Austria, Ocado Technology i Disney Research Zurich, prowadzą eksperymenty polegające na robotycznym przeładunku delikatnych produktów o nieregularnych kształtach, takich jak owoce i warzywa.

Chwytaki zaprojektowano do obsługi wszystkich 48 000 produktów przechowywanych w magazynach Ocado – największego na świecie supermarketu internetowego – które są wysoce zautomatyzowane, aby zminimalizować uszkodzenia delikatnych produktów spożywczych kupowanych przez klientów.

Mając powyższe na względzie, partnerzy projektu wykorzystali odpowiednie chwytaki (tj. cechujące się sprężystością) w połączeniu z przemysłowymi ramionami robotycznymi. Na przykład antropomorficzny chwytak RBO Hand 2 zbudowany przez specjalistów z Technische Universität Berlin (TUB) wykorzystuje giętkie materiały gumowe i siedem odrębnie sterowanych komór ze sprężonym powietrzem, aby zapewnić bezpieczne podnoszenie przedmiotów bez ich uszkadzania. Urządzenie potrafi stosować różne strategie chwytania dzięki temu, że palce, dłoń i kciuk dostosowują się do geometrii obiektu (obliczanie morfologiczne).

Miękka dłoń została nałożona na dwa różne ramiona robotyczne: Staubli RX160L i KUKA LBR iiwa14. Oba ramiona mogą pracować w trybie sterowania w pozycji standardowej. Model KUKA posiada zdolność wykazywania do pewnego stopnia sterowanej programowo zgodności pracy ramienia.

W trakcie prób przeprowadzonych z użyciem sztucznych owoców przechowywanych w pojemniku IFCO (International Fruit Container) wykazano, że robotyczne ramiona były w stanie chwytać przedmioty o różnych kształtach a prawdopodobieństwo powodzenia, co ciekawe, rosło wraz z pojawianiem się przeszkód (np. ścianek czy dna pojemnika), które były skutecznie wykorzystywane do ograniczania ruchu przedmiotu.

Teraz, kiedy międzynarodowy zespół dokonał przełomu i osiągnął główny cel – zbudowane zostało wszechstronne, wydajne, opłacalne i bezpieczne ramię robotyczne do chwytania i manipulowania – naukowcy planują użyć bardziej złożonych przedmiotów i ograniczeń, aby sprawdzić, czy ramiona robotyczne rzeczywiście poradzą sobie w supermarketowym otoczeniu.

Projekt SOMA otrzymał nieco ponad 7 mln EUR na badanie nowych ścieżek w manipulacji robotycznej, wykorzystującej ograniczenia fizyczne narzucane przez otoczenie w celu umożliwienia skutecznego chwytania i manipulowania w dynamicznych, otwartych i bardzo zmiennych kontekstach. Prace nad projektem potrwają do kwietnia 2019 roku.

Więcej informacji:
witryna projektu

Źródło: Na podstawie doniesień medialnych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę