Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Innowacyjna technologia integracyjna 3D do doskonalenia procesów przemysłowych

Najnowsze gadżety, jakie pojawiają się na rynku, są mniejsze i szybsze niż te poprzednie, a błyskawicznie rozwijająca się technologia integracyjna 3D odgrywa pierwszoplanową rolę w tej ewolucji. Proces, który polega na układaniu matryc 2D w stosy i łączeniu ich w trzecim wymia...
Innowacyjna technologia integracyjna 3D do doskonalenia procesów przemysłowych
Najnowsze gadżety, jakie pojawiają się na rynku, są mniejsze i szybsze niż te poprzednie, a błyskawicznie rozwijająca się technologia integracyjna 3D odgrywa pierwszoplanową rolę w tej ewolucji. Proces, który polega na układaniu matryc 2D w stosy i łączeniu ich w trzecim wymiarze, aby przyśpieszyć komunikację między chipami, wykorzystywany jest np. w zminiaturyzowanych, wszczepialnych urządzeniach medycznych czy komponentach radiowych w telefonach komórkowych. Układa w stosy i łączy między sobą wielorakie materiały, technologie i komponenty funkcjonalne, aby stworzyć wysoce zintegrowane mikro- i nanosystemy do zastosowań przekrojowych.

Dofinansowany ze środków unijnych projekt FAB2ASM, w ramach którego miała powstać nowa technologia integracji 3D mikroelektroniki i mikrosystemów, właśnie się zakończył i opublikowano osiągnięte, pozytywne wyniki. Zespół uporał się z poważną luką w czasie i precyzji rozwoju technologii, która hamuje wydajność przemysłową wskutek łączenia tradycyjnych narzędzi robotycznych z fizyką samoporządkowania - malutkie chipy porządkują się pod wpływem napięcia powierzchniowego cieczy lub innych sił fizycznych oddziałujących w skali mikro.

Zasadnicze podejście wychodzi od projektu komponentów i interfejsu. W toku procesu chipy podawane przez pracujące z dużą prędkością roboty są dokładnie wyrównywane względem celów na zasadzie samoporządkowania, po czym następuje stałe łączenie w celu uzyskania urządzenia trójwymiarowego.

Integracja 3D to niezwykle obiecujący obszar rozwoju technologicznego, który niesie ze sobą ogromny potencjał gospodarczy. "Wspomaganie rozwoju technik mikromontażu za pośrednictwem tego projektu pozwoli utrzymać nasze przedsiębiorstwa w czołówce w wyjątkowo konkurencyjnym środowisku międzynarodowym" - zauważa dr Michael Gauthier, koordynator FAB2ASM.

W tym kontekście konsorcjum postawiło sobie za cel podniesienie konkurencyjności europejskiej nano- i mikroprodukcji za pomocą technologii integracyjnej, która umożliwia wytwarzanie innowacyjnych produktów w sposób konkurencyjny, stanowiąc przeciwwagę dla trendu przenoszenia produkcji do krajów oferujących tanią siłę roboczą.

W odróżnieniu od najbardziej odkrywczej technologii samoporządkowania, jaka została do tej pory opracowana, FAB2ASM nie tylko ponownie wykorzystuje większość procesów przemysłowych, ale także podnosi wydajność procesu integracyjnego pod względem precyzji i sprawności. Technologia opiera się na robotycznych maszynach typu pick-and-place i na widzeniu maszynowym, co nie może zapewnić jednocześnie szybkości i precyzji. Jeżeli na przykład potrzebny jest mikrometr, skala czasu integracji może być bardzo duża lub w pewnych przypadkach nieosiągalna.

Partnerzy projektu mają znaczące udziały w europejskim sektorze nano- i mikroprodukcji, i spodziewają się, że wyniki projektu FAB2ASM zwiększą ich udział w rynku urządzeń mikrosystemowych o 5%.

Prace nad projektem FAB2ASM zakończyły się w kwietniu tego roku, a udział w nich wzięło 9 partnerów z 6 krajów europejskich. Projekt otrzymał 4,7 mln EUR w ramach ogólnej strategii wsparcia prac badawczych, która ma wspomagać doskonalenie produkcji przemysłowej.

Źródło: Uniwersytet Aalto

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę