Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Wiadomości
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-03-20

Article available in the following languages:

Portal CORDIS uruchamia serwis o nazwie "Artykuły główne", prezentujący wyniki badań naukowych dofinansowanych ze środków unijnych.

CORDIS, Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju, przechodzi kompleksową reorganizację, począwszy od nowego serwisu "Artykuły główne", by przedstawiać najlepsze badania europejskie. Serwis "Artykuły główne" łączy dokonania i relacje z udanych projektów z wielu dzied...

CORDIS, Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju, przechodzi kompleksową reorganizację, począwszy od nowego serwisu "Artykuły główne", by przedstawiać najlepsze badania europejskie. Serwis "Artykuły główne" łączy dokonania i relacje z udanych projektów z wielu dziedzin badań prowadzonych w obrębie unijnych programów ramowych. Te pogłębione artykuły są przystosowane do dalszego rozpowszechniania w witrynach UE, takich jak Agenda cyfrowa, ERBN czy Badania nad Europą, jak również w serwisach wiadomości agencyjnych jak AlphaGalileo. Zakładka "Artykuły główne" zastąpi zakładkę "Wyniki" w nowym, górnym pasku menu portalu CORDIS. Serwis "Technology Marketplace" także jest wycofywany, a publikowane w nim oferty technologiczne zostały nazwane "Wyniki w skrócie", odzwierciedlając ich rolę w dostarczaniu szerszej publiczności wielojęzycznego przeglądu wyników projektów oraz wspomaganiu wykorzystywania dorobku badawczego. Wynik w skrócie jest przygotowywany dla każdego projektu, z którego okresowy lub końcowy raport wpłynął do Komisji Europejskiej. Tysiące takich edytowalnych streszczeń z 6PR i 7PR są publikowane w serwisie CORDIS jako "Streszczenia raportów" (wcześniej "Wyniki"), dokumentując postęp badań raportowany przez konsorcja projektowe. Zarówno "Wyniki w skrócie", jak i "Streszczenia raportów" są powiązane z odpowiednimi kartami informacji o projekcie w ramach udoskonalonego serwisu "Projekty i wyniki". Serwis "Wyniki w skrócie" stanowi także rdzeń magazynu research*eu nt. wyników, dostępnego dzięki bezpłatnej subskrypcji lub jako e-book do pobrania. Zmiany te odzwierciedlają rolę witryny CORDIS jako podstawowej, publicznej bazy danych Komisji Europejskiej i portalu upowszechniania informacji o wszystkich, dofinansowywanych ze środków unijnych projektach badawczych i ich wynikach. Idą w ślad progresywnej migracji bardziej wyspecjalizowanych serwisów, takich jak zaproszenia do składania wniosków, rejestracja ekspertów, krajowe punkty kontaktowe oraz oficjalne dokumenty 7PR, do Portalu uczestnika. Planowane są dalsze udoskonalenia portalu CORDIS, między innymi nowy serwis wyszukiwania, odświeżony serwis "Wiadomości i wydarzenia", uproszczone zgłaszanie artykułów za pośrednictwem serwisu Wire, dostęp do otwartych danych oraz archiwizacja i usuwanie niepotrzebnych lub przestarzałych treści. Opinie i komentarze są mile widziane w toku przygotowań portalu CORDIS do programu Horyzont 2020 i można je przesyłać za pośrednictwem punktu informacyjnego CORDIS lub biorąc udział w sondażu, który zostanie niedługo przeprowadzony.

Kraje

Belgia