Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

Najciekawszy artykuł

Źródło dofinansowania: FP7-ICT

COMPOSE: rynek Internetu rzeczy

Konsorcjum unijnych naukowców, programistów i organizacji normalizacyjnych tworzy nowy ekosystem biznesowy, aby uwolnić potencjał Internetu rzeczy (z ang. Internet of Things, IoT) z myślą o każdym rodzaju użytkownika – od kupujących i zmotoryzowanych po wczasowiczów i entuzjastów sportu.
COMPOSE: rynek Internetu rzeczy
Partnerzy projektu COMPOSE zbudowali platformę, która wspomaga programistów w sprawnym poruszaniu się po rozkwitającym, choć często chaotycznym, Internecie rzeczy (IoT). Ich misja jest prosta: umożliwić programistom tworzenie aplikacji zapewniających usługi internetowe dla ludności i szybkie wprowadzanie ich na rynek – niezależnie od tego czy będą to systemy zakupowe, informowania o ruchu drogowym, czy też aplikacje do użytku domowego w celu monitorowania na przykład poziomu zużycia energii lub wody.

„Oferujemy programistom punkt jednolitej obsługi, który ułatwia projektowanie i wdrażanie aplikacji IoT poprzez oddanie do ich dyspozycji podstawowych modułów, dzięki którym mogą tworzyć swoje wymarzone aplikacje” – wyjaśnia Benny Mandler z IBM Research w Hajfie, Izrael. „Mamy nadzieję, że otwarcie drogi do tego królestwa przed mniejszymi programistami przełoży się na wyższy poziom innowacji”.

W tym celu partnerzy COMPOSE (Collaborative Open Market to Place Objects at your SErvice) opracowali i umieścili na serwerze oprogramowanie, które w całości może być pobierane bezpłatnie z repozytorium kodów na licencji otwartego oprogramowania, GitHub, największego hosta kodów na świecie. W ramach projektu stale dodawane są nowe elementy do repozytorium GitHub, skąd użytkownicy mogą pobierać inteligentne obiekty (smart objects) lub moduły COMPOSE.

Łącząc je, zyskują możliwość tworzenia w szybki i łatwy sposób swoich własnych aplikacji. Nie muszą tworzyć aplikacji od zera, oszczędzają czas i środki na rozwój, dzięki korzystaniu z podstawowych bloków, opracowanych wcześniej przez programistów i udostępnionych za pośrednictwem projektu COMPOSE.

Zachowania kupujących, wspólne użytkowanie samochodów i szczęśliwi narciarze

W ramach COMPOSE realizowane są trzy projekty pilotażowe. W jednym z nich bierze udział przedsiębiorstwo typu start-up U-Hopper, które zostało nagrodzone za zbudowaną na bazie COMPOSE analityczną platformę detaliczną – RetailerIN – testowaną obecnie w supermarkecie SAIT-COOP w Trydencie, Włochy. Wózki i koszyki kupujących są śledzone z zamiarem stworzenia mapy termicznej miejsc, w których przebywają klienci sklepu. Menedżer sklepu może monitorować zza swojego biura skuteczność ekspozycji i kampanii oraz kolejki tworzące się przy różnych ladach, modyfikując odpowiednio strategie supermarketu.

Drugi projekt pilotażowy poświęcony jest wspólnemu użytkowaniu samochodów przez około 750 pracowników i studentów Uniwersytetu w Tarragonie, Hiszpania. Aplikacja zachęca za pośrednictwem mediów społecznościowych do wspólnego użytkowania samochodów, łącząc się z rezerwacją miejsc na uczelnianym parkingu, dzięki czemu zmniejsza liczbę samochodów przyjeżdżających pod uczelnię każdego dnia.

W ramach trzeciego projektu pilotażowego we włoskim kurorcie w Trydencie, narciarze otrzymują w czasie rzeczywistym na smartfony informacje o pokrywie śnieżnej i warunkach pogodowych z sieci stacji meteorologicznych. Aplikacja Go2Ski ułatwia także znajomym umawianie się na spotkania i wymianę zdjęć, a nawet informuje o długości kolejek do wyciągów narciarskich. Ta aplikacja sprawdzi się bez wątpienia o każdej porze roku! Kiedy śnieg już stopnieje, wykorzystuje tę samą sieć meteorologiczną na potrzeby dyscyplin uprawianych w cieplejszej aurze, takich jak jazda na rowerze.

Budowanie społeczności programistów

Nadrzędnym celem COMPOSE jest łączenie programistów z przedsiębiorcami i klientami w ujednolicony sposób, aby wydobyć pewien porządek z zagmatwanego jak dotąd Internetu rzeczy.

Portal COMPOSE cieszy się dużą popularnością wśród programistów, bowiem korzysta z niego ponad 8 000 użytkowników z 70 krajów. W pięciu hackatonach, które odbyły się w Zurychu, Londynie, Bolzano, Barcelonie i Trydencie, wzięło udział ponad 200 zewnętrznych programistów, zaangażowanych aktywnie w walidację platformy COMPOSE. Partnerzy projektu COMPOSE podjęli także inicjatywę normalizacji Sieci rzeczy dla otwartych rynków na potrzeby aplikacji i usług opartych na Internecie rzeczy i Sieci danych.

COMPOSE to trzyletni projekt, dofinansowany na kwotę 7,4 mln EUR z budżetu 7PR, nad którym pracowało 12 partnerów w sześciu krajach. Jego realizacja zakończy się w październiku 2015 r.

Link do strony internetowej projektu
Linki do materiałów wideo/audio:
Prezentacja projektu
Projekt pilotażowy w supermarkecie
Inne linki:
Warstwa zarządzania danymi

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Internet, technologia informacyjna, Internet rzeczy, kod na licencji otwartego oprogramowania, inteligentna sprzedaż detaliczna, UE, CORDIS, 7PR
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę