Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Cenzura na scenie

Badania dawnej cenzury mogą dostarczyć nowych informacji na temat życia w danym okresie historycznym.
Cenzura na scenie
Cenzurowanie sztuki ma miejsce od zamierzchłych czasów. W wieku XVIII cenzura sztuk teatralnych funkcjonowała zarówno oficjalnie, jak nieoficjalnie. W tamtym czasie londyńskie teatry były miejscem ścierania się opinii literackich, kulturalnych i politycznych.

Oficjalna cenzura ma miejsce, gdy państwo wpływa na występy sceniczne, natomiast cenzura nieoficjalna, nazywana inaczej autocenzurą, nakładana jest przez samych artystów. Przykładem może być tu sytuacja, w której aktorzy i publiczność wolą nie uczestniczyć w pracach nad sztuką, która może zostać ocenzurowana. Tłumaczy to, dlaczego rzadko wydawano zakazy wystawiania sztuk. Z uwagi na skąpą ilość badań nad tą drugą formą cenzury, celem finansowanego ze środków UE projektu THEATRE CENSORSHIP (The censorship of British theatre, 1737-1843) jest określenie jej znaczenia dla brytyjskiego teatru.

Jest to pierwsze badanie opisujące pełną historię cenzury teatralnej w XVIII wieku. Głównym źródłem są dwa rękopisy. Dotychczas naukowcom nie udawało się połączyć tych dwóch dokumentów. Efektem była luka w wiedzy, która wymagała wypełnienia.

Prace nie będą ograniczać się wyłącznie do kultury, polityki i historii na terenie Anglii, ale obejmują też wpływ obszarów kultury irlandzkiej, szkockiej i walijskiej. Dzięki temu analizowane są sposoby formowania się regionalnej tożsamości i polityki w Londynie w tamtym okresie.

Omawiane badanie powinno zainteresować historyków oraz osoby zajmujące się teatrem i cenzurą.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Cenzura, XVIII wiek, brytyjski teatr, cenzura w teatrze
Numer rekordu: 175091 / Ostatnia aktualizacja: 2016-02-05
Dziedzina: Technologie przemysłowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę