Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Historia przejścia północno-zachodniego

Naukowcy odkryli biologiczną i geologiczną historię przejścia północno-zachodniego, wykorzystując zapisy osadów zebranych przez kanadyjską komisję geologiczną (Geological Survey of Canada).
Historia przejścia północno-zachodniego
Przejście północno-zachodnie to droga morska wiodąca przez Ocean Arktyczny i łącząca północny Atlantyk z Pacyfikiem. Choć przejście północno-zachodnie odgrywa ważną rolę w wielu globalnych systemach środowiskowych (oceanicznych, atmosferycznych, biologicznych, itp.), to jego historia geologiczna pozostaje w dużej mierze nieznana.

W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy QUEEN (The quaternary environmental evolution of the Northwest-Passage) przyglądano się zapisom geologicznym osadów pochodzących z przejścia północno-zachodniego, aby lepiej poznać historię tego ważnego obszaru.

Badacze z projektu QUEEN analizowali pod kątem biologicznym, chemicznym i geologicznym rdzenie osadów zebrane przez członków kanadyjskiej komisji geologicznej na obszarze przejścia liczącym ponad 8,5 km. Badanie dostarczyło bardzo wielu nowych informacji na temat historii tego regionu.

Naukowcy odnaleźli dowody istnienia lodowca szelfowego, takiego jak ten na Antarktydzie, który występował na tym obszarze do około 9000 lat temu. Wykazali również, że lodowiec szelfowy został wyparty przez oceany, czego dowodem ma być zwiększona ilość materii organicznej i skamieniałości żywych organizmów morskich.

W projekcie wykorzystano również szereg materiałów do analizy próbek, aby dokonać kalibracji typowych metod datowania i biomarkerów stosowanych w geochemii. Wszystkie ustalenia projektu to kopalnia wiedzy dla naukowców zgłębiających tajemnice globalnej historii środowiska.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Przejście północno-zachodnie, geologiczny, zapisy osadów, ocean, środowiskowy
Numer rekordu: 175163 / Ostatnia aktualizacja: 2016-02-17
Dziedzina: Środowisko
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę