Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe narzędzie programowe wspomaga tworzenie i modelowanie zaawansowanych aplikacji

Współczesne komputerowe układy scalone wymagają bardziej zaawansowanego oprogramowania, które przed wprowadzeniem na rynek musi zostać starannie opracowane i przetestowane. Nowatorskie narzędzie programowe pomoże osiągnąć ten cel.
Nowe narzędzie programowe wspomaga tworzenie i modelowanie zaawansowanych aplikacji
Pojawienie się szybszych, potężniejszych komputerowych układów scalonych zachęca deweloperów do tworzenia bardziej produktywnego i wydajniejszego oprogramowania, przy ogromnym wsparciu inwestycyjnym sektora. W ramach projektu MADAME (Manycore application development and modeling environment), finansowanego przez UE, zbadano tworzenie, optymalizację i wdrażanie programu równoległych aplikacji do obecnych i przyszłych architektur masowo wielordzeniowych i wielordzeniowych.

Aby osiągnąć te założenia, zespół projektu pracował z interfejsem programowania aplikacji, który umożliwia wieloplatformowe tworzenie programów dla systemów wieloprocesorowych z pamięcią dzieloną znane jako OpenMP. Zespół podjął się stworzenia wydajnego, wszechstronnego, przyjaznego dla użytkownika i przenośnego rozwiązania w zakresie monitorowania dla paradygmatów programowania w epoce architektur masowo wielordzeniowych i wielordzeniowych.

Innym głównym celem projektu było opracowanie struktury modelowania pozwalającej wykonawcom odpowiadać na krytyczne pytania, jak choćby o potencjalne korzyści korzystania z akceleratorów. Powstałe modele są przydatne podczas tworzenia i strojenia aplikacji, a także podczas wdrażania i czasu przebiegu we współczesnych masowo wielordzeniowych systemach operacyjnych.

W projekcie MADAME powstało ompP, praktyczne narzędzie profilowania do aplikacji OpenMP. Oprogramowanie to potrafi z powodzeniem sporządzić raport profilowy w czytelnym dla użytkownika formacie ASCII, uwzględniając pomiar uzyskany z liczników wydajności sprzętowej przy użyciu PAPI. Narzędzie to obsługuje także funkcje produktywności, takie jak analizę narzutu i wykrywanie sytuacji zwykłej niesprawności. Można je pobrać ze strony internetowej projektu wraz z kilkoma publikacjami na ten temat.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Tworzenie aplikacji, komputerowe układy scalone, masowo wielordzeniowy, wielordzeniowy, programowanie, wieloprzetwarzanie
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę