Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

LEIT2014 — Wynik w skrócie

Project ID: 608892
Źródło dofinansowania: FP7-NMP
Kraj: Włochy

W kierunku nowej europejskiej wizji w zakresie badań i innowacji

Europa musi umocnić swoją konkurencyjność i zwiększyć inwestycje, aby tworzyć nowe miejsca pracy i generować dobrobyt. Na międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Bolonii omawiano rolę kluczowych technologii wspomagających w rozwiązywaniu europejskich problemów społecznych i w budowie nowego odrodzenia w Europie.
W kierunku nowej europejskiej wizji w zakresie badań i innowacji
Aby zmierzyć się z wyzwaniami społecznymi związanymi z globalizacją oraz uniknąć pogorszenia sytuacji gospodarczej i społecznościowej w Europie, konieczne jest zmobilizowanie wszystkich sił w kulturze, nauce, technologii i innowacji. Kluczowe technologie wspomagające mogą odegrać ważną rolę we wprowadzaniu rezultatów pionierskich badań na rynek.

W projekcie LEIT2014 (Leadership in enabling and industrial technologies for European societal challenges 2014 (nanotechnologies and advanced materials, manufacturing and processing)) analizowano, w jaki sposób nanotechnologia, zaawansowane materiały, zaawansowana produkcja, przetwarzanie i biotechnologia mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych dzięki nowym produktom, procesom i usługom. Na zorganizowanej przy jego wsparciu konferencji LET'S 2014 ustalono, że przemysł musi mieć zdolność integracji kreatywności kultury, wiedzy i konkurencyjności poprzez systemowe podejście pozwalające na wdrażanie wysokiej jakości produktów i usług.

Europa powinna zatem połączyć siły, by stworzyć konkurencyjny i dobrze skoordynowany system badań i innowacji, odznaczający się zaawansowaną infrastrukturą, wykorzystaniem młodych talentów oraz zwiększeniem ilości badań pionierskich. Małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym start-upy, zmobilizują społeczeństwo oraz przyciągną inwestycje i uzdolnionych ludzi.

Badania mogą zaowocować powstaniem rewolucyjnych innowacji, które pomogą stworzyć nowe sektory przemysłu i ożywić istniejące branże. Efektem powinny być niezwykłe możliwości długofalowego rozwoju, wysoko płatne miejsca pracy oraz dobrobyt.

Koordynacja instrumentów finansowych, połączenie różnych mechanizmów finansowania i jednolite ramy wsparcia oraz zmniejszenie różnic w przepisach obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich pomoże przekuć wyniki badań na praktyczne innowacje.

Współpraca między przemysłem a ośrodkami badawczymi i uczelniami wyższymi zapewni tym pierwszym przewagę konkurencyjną i pomoże spełnić ich specyficzne potrzeby dzięki innowacyjnym produktom i procesom. Fabryki powinny stosować wysoko wydajne technologie, druk przestrzenny i innowacyjne usługi po zakończeniu eksploatacji produktów. Skoncentrowane na człowieku podejście będzie napędzać rozwój produktów i stymulować wzrost.

Ponieważ ludzie stanowią coraz ważniejszy kapitał dla przyszłości Europy, uwolnienie ich pełnego potencjału poprzez efektywną edukację jest kluczowym czynnikiem dla rozwoju. Na każdym poziomie edukacja musi być realizowana w taki sposób, aby nabywana wiedza umożliwiała rozwijanie zdolności rozwiązywania problemów. Potrzebny jest nowy model uczenia się przez całe życie, aby odnowić kulturę europejską, móc rozumieć inne kultury oraz stworzyć nowe paradygmaty, które będą lepiej służyć przyszłemu społeczeństwu i pomagać rozwiązywać jego problemy.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Innowacje, kluczowe technologie, przemiany społeczne, badania pionierskie, produkcja, przetwarzanie
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę