Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wirusy w walce z bakteriami ryb

Europejscy badacze poszukują wirusów do zwalczania infekcji bakteryjnych u ryb.
Wirusy w walce z bakteriami ryb
Wraz z rozwojem europejskiej akwakultury wzrasta częstotliwość występowania chorób w farmach rybnych. Tradycyjnie do walki z infekcjami stosuje się antybiotyki, jednak podobnie jak u człowieka, bakterie uodparniają się na nie, przez co stają się jeszcze bardziej niebezpieczne.

Terapia fagowa wykorzystuje bakteriofagi (wirusy zakażające komórki bakteryjne), które atakują konkretne bakterie patogenne. Bakteriofagi są swoiste dla żywiciela, samoreplikujące i w przeciwieństwie do antybiotykoterapii nie wywierają wpływu na środowisko.

Celem projektu AQUAPHAGE (Network for the development of phage therapy in aquaculture) było spopularyzowanie fagoterapii w akwakulturze i opracowanie znormalizowanych technik jej stosowania. W projekcie zrzeszono 34 naukowców z Europy Zachodniej i Wschodniej, którzy wspólnymi siłami podjęli się badania różnych szczepów bakteriofagów.

Zbadano bakteriofagi swoiste dla chorób bakteryjnych, które atakują labraksa, doradę, pstrąga i łososia. Naukowcy wyizolowali ponad 50 nowych fagów, znormalizowali metodologię ich stosowania oraz z powodzeniem przetestowali szereg metod w zakresie fagoterapii.

Podobnie jak bakteriofagi, projekt AQUAPHAGE podlega samoreplikacji, a jego członkowie mają nadzieję, że uda im się rozpowszechnić opracowaną metodę wśród hodowców ryb na całym świecie.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Akwakultura, infekcje bakteryjne, choroba, fagoterapia, bakteriofagi
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę