Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Genetyczne metody poprawy wydajności upraw

W ramach finansowanej przez UE inicjatywy zbadano mechanizmy odpowiadające za wzrost roślin. Badanie to może potencjalnie prowadzić do zwiększenia wydajności rolnej.
Genetyczne metody poprawy wydajności upraw
Białko związane z występowaniem siatkówczaka (RBR) to białko, które kontroluje składanie i rozkładanie kompleksów białkowych w obrębie komórek. Odpowiada ono za sygnalizowanie, które reguluje wzrost, różnicowanie i metabolizm komórki.

Rośliny wyposażone są w szlaki odpowiedzi na uszkodzenie DNA (DDR), które chronią je przed uszkodzeniem DNA przez czynniki środowiskowe. W ramach inicjatywy RBNET (Inference of RBR network and dynamic RBR complexes during leaf development) zbadano, w jaki sposób szlak DDR jest powiązany z siecią wzrostu RBR.

W projekcie RBNET wykorzystano Arabidopsis thaliana, roślinę z gatunku modelowego, w celu zbadania sieci genów, w nadziei, że rezultaty uda się zastosować do roślin uprawnych.

Badacze odkryli nową funkcję RBR w obrębie sieci DDR. To doprowadziło do odkrycia szlaku DDR, który jest niezależny od szlaku takiego, jaki znamy obecnie. Badacze oparli swoje odkrycie na fakcie, że usunięcie RBR prowadzi do uszkodzenia DNA, śmierci komórkowej i regulacji w górę genów DDR.

Badanie to może pozwolić naukowcom lepiej zrozumieć ewolucję i tolerancję roślin na stres. Co najważniejsze, ostatecznie postępy w tej dziedzinie mogą doprowadzić do zwiększenia wydajności upraw.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wydajność upraw, białko związane z występowaniem siatkówczaka, odpowiedź na uszkodzenie DNA, Arabidopsis thaliana, rozwój liści
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę