Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe oprogramowanie pomagające w oczyszczaniu ścieków

Międzynarodowy zespół naukowców opracował bezpłatne oprogramowanie, które pomaga miastom w porównywaniu systemów oczyszczania ścieków i zarządzaniu nimi.
Nowe oprogramowanie pomagające w oczyszczaniu ścieków
Oczyszczalnie ścieków borykają się z licznymi problemami, w tym na przykład recyklingiem i odzyskiwaniem substancji odżywczych, usuwaniem mikrozanieczyszczeń, odzyskiwaniem energii czy minimalizacją emisji gazów cieplarnianych. Oznacza to, że potrzebne są nowe metody działania dla tych zakładów.

Duże postępy w tym zakresie poczynił pewien unijny projekt, realizowany wspólnie przez Australię, Danię, RPA, Szwecję i Międzynarodowe Zrzeszenie na rzecz Wody (IWA). W ramach inicjatywy, noszącej nazwę PROTEUS (New process models to simulate, benchmark and control urban wastewater treatment systems), opracowywano i modelowano rozwiązania technologiczne związane z oczyszczaniem ścieków.

Najważniejszym owocem badań jest pakiet oprogramowania, który można wykorzystywać jako narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji podczas określania optymalnych rozwiązań dla konkretnych oczyszczalni. Prototypowe oprogramowanie będzie nieodpłatnie rozpowszechniane wśród specjalistów z zakresu wody, osób zarządzających procesami i inżynierów ochrony środowiska.

Dostępne są również publikacje z czasopism naukowych i materiały konferencyjne powstałe podczas realizacji projektu. Inicjatywa PROTEUS pomogła zatem w skuteczniejszej symulacji, porównywaniu i kontrolowaniu miejskich systemów oczyszczania ścieków.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Oczyszczanie ścieków, miejskie, pakiet oprogramowania
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę