Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Los pierwotnych komórek rozrodczych

Naukowcy odkryli, jak zmiany organizacji DNA w życiu zarodkowym programują grupę komórek do przekształcenia się w plemniki lub komórki jajowe u osobników dorosłych.
Los pierwotnych komórek rozrodczych
Pierwotne komórki rozrodcze (PGC) są komórkami ssaczego zarodka, które stają się gametami (plemnikiem lub komórką jajową) u organizmów dorosłych. Te komórki są "zaprogramowane", aby stać się gametami poprzez zmiany epigenetyczne, których mechanizmy nie są dobrze poznane.

Uczestnicy finansowanej przez UE inicjatywy HISTONEGERMCELLS (The role of the histone variant H3.3 in epigenetic reprogramming of primordial germ cells) mieli na celu wyjaśnienie mechanizmów, które umożliwiają kontrolę tych epigenetycznych zmian w PGC. Dokonali tego dzięki badaniom histonów, białek wokół których nawinięte jest DNA, co umożliwia jego ścisłe upakowanie w stanie spoczynku.

Uczestnicy projektu HISTONEGERMCELLS skupili się na wariancie H3.3 histonu i histonowym białku chaperonowym HIRA, które kontroluje jego aktywność. Wcześniejsze badania wykazały, że H3.3 odgrywa istotną rolę w przeprogramowaniu PGC.

Aby wyjaśnić, jak te dwa białka wpływają na PGC, naukowcy przebadali specjalnie wyhodowane myszy. Co najważniejsze, odkryto że H3.3 jest najczęściej wbudowany w pakiet DNA-histon (zwany nukleosomem) blisko regulatorowych elementów zwanych enhancerami. Dzięki temu geny w obrębie tego nukleosomu ulegają transkrypcji do białek — prawdopodobnie wywołując zmiany w PGC.

Badacze następnie zmapowali wszystkie te regiony enhancerowe, które są nieaktywne w komórkach wyjściowych, a ulegają aktywacji przez H3.3, indukując rozwój PGC.

Odkrycia uczestników projektu HISTONEGERMCELLS poszerzą wiedzę na temat rozwoju embrionalnego i mogą znaleźć zastosowanie w przyszłym zapobieganiu chorobom.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Pierwotne komórki rozrodcze, organizacja DNA, gamety, wariant H3.3 histonu, nukleosom
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę