Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Magnesy zastępują przekładnie mechaniczne

Komponenty magnetyczne są już powszechnie stosowane w silnikach elektrycznych, ale dzięki ostatnim odkryciom magnesy mogą zastąpić przekładnie mechaniczne w silnikach indukcyjnych pierścieniowych.
Magnesy zastępują przekładnie mechaniczne
Przekładnie mechaniczne generują hałas i wymagają smarowania w celu ograniczenia tarcia zmniejszającego ich wydajność. Alternatywą może być magnetyzm, szeroko wykorzystywany w tak różnych urządzeniach, jak silniki elektryczne czy aparaty do obrazowania medycznego. Przekładnie magnetyczne powinny umożliwić dokładne przeniesienie momentu obrotowego i cechować się zwiększoną niezawodnością oraz ograniczonymi wymogami konserwacyjnymi.

Naukowcy uczestniczący w projekcie MAGIM (Magnetically geared induction machines), finansowanym ze środków UE, należą do najwybitniejszych badaczy przekładni magnetycznych. Uczeni ci połączyli silnik indukcyjny pierścieniowy z przekładnią magnetyczną. W ten sposób uzyskano układ napędowy o wysokim momencie obrotowym i małej prędkości, odznaczający się zwiększonymi możliwościami przeniesienia momentu obrotowego.

Wirujący prostownik diodowy łączy elektrycznie wirnik uzwojony, a uzwojenie wzmacniające z przekładnią zwiększa przeniesienie momentu obrotowego. Ta nowa topologia ma dwie ważne zalety, dzięki którym przewyższa konwencjonalne rozwiązania, proponowane w przeszłości. Moment obrotowy przenoszony do wolnoobrotowego wirnika nie jest ograniczany przez magnesy, które mogą być stosunkowo małe i lekkie.

Szczególnie obiecujące były wyniki pierwszych badań takiego silnika indukcyjnego z przekładnią magnetyczną, przeprowadzonych przy mocy 100 kilowatów i prędkości 120 obrotów na minutę. Udało się zwiększyć moment obrotowy o około 15%, a gęstość momentu obrotowego przekroczyła 80 niutonometrów na litr, co otwiera drogę do praktycznego zastosowania przekładni magnetycznych w układach napędowych i wytwarzaniu energii elektrycznej.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Przekładnia mechaniczna, silnik indukcyjny pierścieniowy, przekładnia magnetyczna, zasilanie, wytwarzanie elektryczności
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę