Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

NEMEDES Wynik w skrócie

Project ID: 299111
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Niemcy

Nowe polimery do wielobarwnych urządzeń elektrochromowych

Naukowcy z UE stworzyli szeroką paletę barw polimerów elektrochromowych, które można stosować w wyświetlaczach optycznych, powłokach luster i okien, osłonach termicznych statków kosmicznych czy pamięciach komputerowych, wykorzystujących prąd elektryczny do zmiany koloru.
Nowe polimery do wielobarwnych urządzeń elektrochromowych
Materiały elektrochromowe zmieniają w sposób odwracalny swoją barwę po zmianie stanu elektronicznego poprzez absorbcję lub wyrzucanie elektronów. Do niedawna przydatność wielobarwnych polimerów elektrochromowych była ograniczona ze względu na ich małą stabilność i niewielkie możliwości przetwarzania.

W ramach projektu NEMEDES (Novel conducting copolymers for multicolor electrochromic devices (ECDs)) naukowcy opracowali nowe polimery, które obejmują całe widmo światła widzialnego i mogą być stosowane do poprawy parametrów (takich jak kontrast, szybkość przełączania czy żywotność) i stabilność urządzeń elektrochromowych.

Uczeni dokonali syntezy nowych monomerów o strukturze łączącej cząsteczki donor-akceptor. Monomery o strukturze donor-akceptor-donor mogą kontrolować pasmo wzbronione polimerów przewodzących, a tym samym ich właściwości optyczne. Naukowcy wykorzystali te monomery do stworzenia polimerów przy pomocy polimeryzacji chemicznej i elektropolimeryzacji. Polimery elektrochromowe osadzono na elektrodach z tlenku indu i cyny.

Doskonała stabilność i szybkość przełączania cechujące nowe urządzenia elektrochromowe pozwalają na wytwarzanie lepszych urządzeń w porównaniu z aktualnie dostępnymi na rynku. Jednowarstwowe urządzenia elektrochromowe zmieniają kolor z czerwonego na żółty podczas odwracalnego procesu domieszkowania
i oddomieszkowania, podczas gdy urządzenia dwuwarstwowe cechują się zdolnością do generowania praktycznie dowolnego koloru.

Technologia elektrochromowa umożliwia znaczne zmniejszenie zużycia energii w budynkach, samochodach czy samolotach, dzięki czemu powinna się dynamicznie rozwijać w kolejnej dekadzie. Nowe polimery elektrochromowe obejmujące całe widmo światła widzialnego przyspieszą wprowadzenie na rynek urządzeń elektrochromowych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wielobarwne, urządzenia elektrochromowe, polimery elektrochromowe, NEMEDES, polimery przewodzące
Numer rekordu: 183017 / Ostatnia aktualizacja: 2016-07-18
Dziedzina: Technologie przemysłowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę