Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe podejście do materiałów ze spinem

Finansowany ze środków UE zespół naukowców z powodzeniem zademonstrował sposób wykorzystania nowych materiałów ze zmianą spinu jako składników aktywnych w przełącznikach i nanourządzeniach do przechowywania danych.
Nowe podejście do materiałów ze spinem
Zmiana spinu jest jednym z najbardziej spektakularnych przypadków bistabilności molekularnej, w którym stan spinu kompleksów zmienia się w reakcji na bodźce zewnętrzne. W ramach projektu NANOSCOPE (Mastering novel switchable molecular materials at the nanometric scale for their technological application in the areas of nanoelectronics and nanophotonics) naukowcy wytworzyli zminiaturyzowane systemy uzyskane w drodze kontrolowanej syntezy, nanowzorcowania i organizacji przełączalnych materiałów.

Przed integracją tych materiałów w czujnikach elektronicznych i fotonicznych zespół projektu NANOSCOPE badał różne metody syntezy w celu przygotowania nowych zespołów zawierających nanoobiekty ze zmianą spinu. Wykorzystano oryginalne metody chemii koordynacyjnej do wytwarzania nanostruktur o kontrolowanym składzie, morfologii i strukturze 3D.

Centralnym punktem wysiłków naukowców było kontrolowanie organizacji molekularnej podczas nanowzorcowania przy utrzymaniu bistabilnego zachowania. Osiągnięcie tego celu było bardzo ważne dla zachowania właściwości materiałów, ponieważ zależą one nie tylko od składu chemicznego związku i środowiska cząsteczkowego, ale także od rozmiaru i rozmieszczenia strukturalnego cząstek związku.

Poprzez zastosowanie kompleksów koordynacyjnych zespół projektu NANOSCOPE przyczynił się do poszerzenia zakresu materiałów posiadających zdolność zmiany spinu do stosowania w przełącznikach, urządzeniach do przechowywania danych i wyświetlaczach optycznych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Zmiana spinu, przełączniki, przechowywanie danych, kompleksy koordynacyjne, wyświetlacze optyczne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę