Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

EUROCORR — Wynik w skrócie

Project ID: 249483
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Włochy

Obraz tożsamości europejskiej w korespondencji

Opublikowanie wydania krytycznego korespondencji między intelektualistami europejskimi i szwajcarskim historykiem kultury Jacobem Burckhardtem pomogło w lepszym poznaniu XIX-wiecznej historii kultury europejskiej.
Obraz tożsamości europejskiej w korespondencji
Lata 1842–1897 były kluczowym okresem dla historii i kultury europejskiej. Był to czas burzliwych konfliktów politycznych we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech, ale również czas innych ważnych wydarzeń, jak chociażby wyłonienia się historii sztuki jako dyscypliny naukowej. Korespondencja z Jacobem Burckhardtem poruszała też kwestie wpływów modernizmu, między innymi kultury muzeów i wystaw dzieł sztuki, oraz pierwszych uniwersalnych doniesień o konfliktach między kulturą przemysłową a neohumanistycznymi ideałami kształcenia.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu EUROCORR (The European correspondence to Jacob Burckhardt) utworzono platformę Burckhardtsource.org, stanowiącą bibliotekę cyfrową mieszczącą nowe wydanie krytyczne listów pisanych do Burckhardta. Biblioteka zawiera obrazy rękopisów zebrane przez badaczy z bibliotek i archiwów europejskich. Udostępniono zeskanowane obrazy oryginalnych listów oraz odpowiednie oprogramowanie umożliwiające przeglądanie plików obrazów w wysokiej rozdzielczości i powiększanie ich. Dzięki temu użytkownicy mogą wyświetlić dokument i zobaczyć wprowadzone w nim modyfikacje, co dodatkowo przyczyni się do ochrony oryginalnych dokumentów.

Listy można pobierać, a prowadzące do nich adresu URL zapisywać w postaci trwałych łączy. Wśród metadanych znajdują się cechy fizyczne rękopisu, opisy listu i koperty, miejsce napisania i nadania oraz miejsce docelowe. Dostęp do takich danych jest niezwykle przydatny dla badaczy zajmujących się szczegółowym rekonstruowaniem konkretnego listu. Dołączono również abstrakt podsumowujący treść listu.

Treści skodyfikowano z użyciem adnotacji semantycznych, co umożliwia zbieranie i zapisywanie ich w sposób strukturyzowany. Dane są zgodne z formatami treści stosowanymi na innych platformach.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Jacob Burckhardt, historia kultury europejskiej, XIX wiek
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę