Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

THIRDWAVEHCI — Wynik w skrócie

Project ID: 226528
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Zjednoczone Królestwo

W kierunku nowej generacji systemów interakcji człowiek-komputer

Komputery są obecne we wszystkich dziedzinach naszego codziennego życia i kultury, a dzięki nim ludzie mogą doświadczać świata na nowe sposoby. W ramach pewnej unijnej inicjatywy badano współpracę użytkowników i komputerów.
W kierunku nowej generacji systemów interakcji człowiek-komputer
Interakcja człowiek-komputer (HCI) tzw. trzeciej generacji pojawia się w zorientowanych na doświadczenie technologiach stosowanych w życiu codziennym i w pracy. Uwzględnia ona fakt, że ludzie nie używają już komputerów wyłącznie czy głównie do rozwiązywania problemów i osiągania celów. Komputery muszą być rozumiane jako integralna część prywatnego życia, wartości, historii i uwarunkowań społecznych.

W tym kontekście w ramach finansowanego ze środków UE projektu THIRDWAVEHCI (Third wave HCI: Methods, domains and concepts) pracowano nad rozwojem HCI trzeciej generacji i starano się wykazać, w jaki sposób może ona pomóc w rozwiązywaniu problemów środowiskowych i społecznych.

Partnerzy projektu opracowali pięć nowych urządzeń obliczeniowych. Przeprowadzono testy terenowe wykorzystujące zindywidualizowane urządzenia mobilne. Na ekranie urządzeń pojawiają się co kilka sekund krótkie komunikaty zawierające informacje o okolicznym terenie. Pochodzą one z publicznych i prywatnych zbiorów danych i dotyczą tak różnorodnych zagadnień, jak dane z narodowego funduszu ochrony zdrowia, średnie ceny nieruchomości czy liczba pobliskich pubów.

Zespół THIRDWAVEHCI wyprodukował ponad 100 prototypów i przekazał je uczestnikom na obszarze Wielkiego Londynu, którzy korzystali z nich przez dwa miesiące. Zamówiono 60 krótkich filmów dokumentalnych, rejestrujących publiczne reakcje i umożliwiające zebranie opinii uczestników.

Uczeni stworzyli także zestaw elektromechanicznie rozbudowanych czujników, dostarczających danych o parametrach użytkowych domu. 66 takich urządzeń wykrywa i pokazuje poziom światła, temperatury i wiatru w domu. Badano je przez okres do roku w 20 gospodarstwach domowych.

Zorganizowano inicjatywy oszczędzania energii na poziomie ulic i społeczności, polegające na rejestrowaniu zużycia energii przez gospodarstwa domowe przy pomocy tych urządzeń. Dzięki codziennemu monitorowaniu zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się.

Zbudowano też 28 innych prototypowych urządzeń, które pozwoliły na zaangażowanie mieszkańców w lokalne oszczędzanie energii oraz na poznanie sposobu, w jaki ludzie mówią o problemach środowiskowych. Urządzenia przekazano ochotnikom.

W sumie urządzenia obejrzało ponad milion osób na dużych wystawach zorganizowanych w różnych miejscach świata.

Dzięki opracowaniu urządzeń zwiększających przejrzystość i efektywność danych, projekt THIRDWAVEHCI wnosi istotny wkład w rozwój HCI trzeciej generacji.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Interakcja człowiek-komputer, HCI trzeciej generacji, THIRDWAVEHCI, urządzenia obliczeniowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę