Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ROTABOT — Wynik w skrócie

Project ID: 315407
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Irlandia

Roboty doją krowy

Idealny do dużych gospodarstw, nowy robot udojowy potrafi automatycznie znaleźć i zdezynfekować wymiona oraz założyć końcówkę ssawną. Robot został zbudowany i z powodzeniem przetestowany przez zespół naukowców z UE.
Roboty doją krowy
W odpowiedzi na wymagania ekonomiczne europejskie hodowle bydła mlecznego stają się coraz większe i bardziej skomercjalizowane. Choć używa się już robotycznych systemów udojowych, to są one wolne i mało wydajne w porównaniu z ludźmi, a tym samym nie nadają się do dużych gospodarstw.

W ramach projektu ROTABOT (The development of a next generation robotic milking parlour), finansowanego ze środków UE, opracowano zautomatyzowany system udojowy, spełniający wymagania przemysłu mleczarskiego. System posiada funkcje zautomatyzowanego czyszczenia wymion i podłączania kubków udojowych oraz jest wyposażony w układ dezynfekujący.

Prace rozpoczęto od przeglądu wymagań technicznych. Przeanalizowano też dostępne systemy udojowe, w tym podsystemy optyczne i robotyczne.

Następnie konsorcjum przystąpiło do zaprojektowania odpowiedniego systemu obrazowania, mającego rozpoznawać i lokalizować wymiona. Uczeni przygotowali listę potencjalnych technologii czujników i wybrali najtańszą i najbardziej niezawodną opcję. Czujnik miał zostać połączony z ruchomym ramieniem robota. W projekcie ROTABOT zbudowano też kamerę potrafiącą rozpoznawać wymiona na podstawie zdjęć 2D, a także algorytm detekcji 3D.

Inżynierowie porównali wymagania systemowe dotyczące ruchu z technologiami dostępnymi na rynku i wybrali najbardziej odpowiednie rozwiązanie. W ten sposób zaprojektowano moduł umożliwiający zakładanie kubków na wymiona. System poddano symulacjom, wyprodukowano i przetestowano.

Przeprowadzono testy całego systemu, wraz z protokołem komunikacji łączącym podsystemy wizyjne i robotyczne. Następnie wybrano i zamówiono główny kontroler. Testy całego systemu przeprowadzono pomyślnie w 2014 r.

Do rezultatów projektu ROTABOT należy zwiększenie wydajności produkcji mleka oraz poprawa bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. Ponadto zwiększyły się możliwości komercyjne i eksportowe stojące przed europejskimi przedsiębiorstwami.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Nabiał, robotyka, ROTABOT, dojenie, obrazowanie, produktywność
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę