Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Modernizacja starożytnych chińskich środków leczniczych

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) liczy sobie ponad 2500 lat praktyki medycznej w Azji i obejmuje akupunkturę, masaż oraz leki ziołowe. Badacze z UE zastosowali najnowocześniejsze techniki do analizy działania roślin leczniczych stosowanych w chorobach serca.
Modernizacja starożytnych chińskich środków leczniczych
W projekcie TCM-VASC (Discovery of bioactive natural compounds from traditional Chinese medicines (TCMs) used against cardiovascular disease (CVD)) dokonano charakterystyki naturalnych składników bioaktywnych stosowanych w TCM do leczenia miażdżycy. Badano je na modelu komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych (VSMC), jako że jednym z objawów miażdżycy jest proliferacja komórek. Odkryto, że szereg produktów naturalnych hamuje przyspieszony przyrost populacji VSMC.

W badaniach in vivo koncentrowano się na wchłanianiu, dystrybucji, metabolizmie i wydalaniu docelowych związków. Korzystając z próbek krwi szczurów, którym podano dożylnie najbardziej obiecujące z tych związków, określono okres półtrwania, klirens z krwi, objętość dystrybucji i inne parametry farmakokinetyczne. Uzyskane dane zostaną wykorzystane do oceny potencjalnej wartości handlowej badanych związków.

Planuje się zaprojektowanie kolejnych badań in vivo na modelach zwierzęcych miażdżycy. Wyniki badania TCM-VASC pomogą scalić ważne elementy TCM z nowoczesną medycyną, z naciskiem na bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Nowe inhibitory CVD mogą zostać wykorzystane do opracowania nowych farmaceutyków lub w produkcji żywności funkcjonalnej.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Tradycyjna medycyna chińska, TCM-VASC, bioaktywny, składniki naturalne, choroby układu krążenia, miażdżyca
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę