Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SafetyPack — Wynik w skrócie

Project ID: 613795
Źródło dofinansowania: FP7-KBBE
Kraj: Włochy
Dziedzina: Przemysł

Wykorzystanie laserów do zwiększenia bezpieczeństwa żywności w Europie

Badacze z finansowanego przez UE projektu wykorzystują moc światła do testowania opakowań i zwiększania bezpieczeństwa żywności.
Wykorzystanie laserów do zwiększenia bezpieczeństwa żywności w Europie
Naukowcy z UE opracowali nową, nieinwazyjną metodę testowania jakości i bezpieczeństwa pakowanej żywności, która może przynieść ogromne korzyści producentom i konsumentom.

W projekcie SAFETYPACK wykorzystano czujniki laserowe do testowania składu gazu wewnątrz różnych opakowań metodą bezdotykową i nieinwazyjną. "Ta metoda jest tak szybka, że może zostać zastosowana do pomiarów opakowań w obrębie linii produkcyjnej", powiedział dr Luca Poletto, starszy pracownik naukowy z włoskiego Instytutu Fotoniki i Nanotechnologii CNR w Padwie. "Oznacza to możliwość sprawdzenia 100% produktów i, w razie stwierdzenia nieprawidłowości w procesie pakowania, niezwłocznego przekazania informacji zwrotnej do linii produkcyjnej".

Produkty żywnościowe często pakuje się w atmosferze o obniżonej zawartości tlenu, aby zachować ich świeżość i przedłużyć okres ważności. Do tej pory prowadzenie wszechstronnych testów wykonania opakowań nie było możliwe. Zazwyczaj wybierało się losowo kilka opakowań z linii produkcyjnej i testowało technikami inwazyjnymi, wymagającymi ich zniszczenia.

Dzięki projektowi SAFETYPACK dostawcy opakowań produktów spożywczych będą mogli wbudować metody kontroli jakości w proces produkcyjny i sprawdzać każdy element już na linii produkcyjnej. "Ten system pozwoli poprawić jakość i bezpieczeństwo produktów, ograniczyć marnowanie żywności i zmniejszyć liczbę reklamacji", deklaruje dr Poletto.

Nowa technika polega na przesłaniu wiązki laserowej poprzez przestrzeń gazu pomiędzy produktem a opakowaniem do detektora. Laser został tak wyregulowany, że emituje wyłącznie światło o określonej długości fali, czyli określonym kolorze, które jest absorbowane tylko przez jeden rodzaj gazu, w tym przypadku tlen. Pomiar ilości zaabsorbowanego światła umożliwia określenie ilości tlenu w opakowaniu.

W ciągu trzech lat realizacji projektu badacze z Włoch, Szwecji i Danii zaprojektowali laser, natomiast partnerzy przemysłowi z Włoch, Szwecji, Norwegii i Islandii zbudowali czujniki i towarzyszący im osprzęt. We wrześniu 2016 roku nastąpił moment przełomowy: dwóch niewielkich wytwórców, Latteria Soligo we Włoszech i Santa Maria w Szwecji przetestowało tę nową technologię na swoich liniach produkcji sera typu mozzarella oraz tortilli. Zespół projektu SAFETYPACK stanął przed wyzwaniem, jakim okazała się elastyczność materiału opakowaniowego, utrudniająca uzyskanie wiarygodnego oznaczenia zawartego w nim gazu. Trzeba było wykazać, że czujnik umożliwia pomiar stężenia określonego gazu wewnątrz ruchomego obiektu z dużą dokładnością.

Nowe prototypy z łatwością przeszły test, dostarczając dokładnych wyników pomiaru za każdym razem, nadążając za tempem pracy linii produkcyjnych.

Jako że coraz częściej stosuje się gaz ochronny w opakowaniach żywności, technika SAFETYPACK pozwoli obniżyć koszty inspekcji u wytwórców produktów spożywczych, stanowiąc lepsze zabezpieczenie dla europejskich konsumentów.

"Zapraszamy przedstawicieli przemysłu spożywczego do Latteria Soligo i Santa Maria na pokaz tych maszyn pilotażowych również po zakończeniu projektu", oświadczył dr Poletto, dodając, że partnerzy przemysłowi Systemu FT przygotują wersje gotowe do wprowadzenia na rynek w najbliższej przyszłości.

Słowa kluczowe

SAFETYPACK, czujniki laserowe, kontrola jakości, tlen, opakowanie, zabezpieczenie, producenci żywności
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę