Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Szczegółowa ocena spójności w delegowanych aktach prawnych

Naukowcy badali, w jaki sposób organy regulacyjne są ograniczane przez procedury i wymagania administracyjne oraz czy kraje uspójniają sposób powiadamiania, publikacji i konsultacji propozycji regulacyjnych.
Szczegółowa ocena spójności w delegowanych aktach prawnych
W wielu krajach transparentność, otwartość, rozliczalność i wykorzystywanie danych naukowych są tymi wartościami, na których opiera się proces tworzenia prawa. Do niedawna brakowało wskaźnika umożliwiającego pomiar spójności w kontekście amerykanizacji prawa administracyjnego i zarządzania regulacyjnego. GLAMRULE (Global Americanisation of rulemaking?) to finansowany ze środków UE projekt, który umożliwił wypełnienie tej luki.

W tym celu przeprowadzono analizy empiryczne dotyczące zakresu uspójniania wymagań administracyjnych dotyczących wdrażania delegowanych aktów prawnych między krajami UE oraz OECD. W pracach uwzględniono zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki pochodzące z zaleceń organizacji międzynarodowych oraz wewnętrzne polityczne czynniki determinujące.

Przygotowano dwie analizy empiryczne. Jedna z nich to analiza jakościowa, która opisuje pojęcie tworzenia prawa poprzez typologie wyjaśniające wybory instytucjonalne dotyczące ograniczania organów regulacyjnych. Odróżniono ruchy uspójniające w kierunku modelu sądownej weryfikacji tworzenia prawa, typowe dla amerykańskich procedur administracyjnych, od utrzymywania tradycji administracyjnej. Druga analiza była analizą ilościową przekrojowych zmian tworzenia prawa w trzech okresach (1995, 2005 i 2015 r.). Przetestowano alternatywne czynniki wyjaśniające szybkość, zakres i spodziewaną równowagę uspójniania.

Podobieństwo między krajami i na przestrzeni czasu wykracza poza stosowanie innowacji i reform administracyjnych. Badacze powiązali ze sobą sposoby oceny reform administracyjnych przez rządy, organizacje międzynarodowe i interesariuszy. Przyjrzeli się, jak te organizacje międzynarodowe tworzą swoje agendy na rzecz reform zarządzania publicznego. Badano też metody stosowane przez OECD i Bank Światowy do opracowywania i wykorzystywania globalnych wskaźników zarządzania regulacyjnego.

Podsumowując, badania przeprowadzone w projekcie GLAMRULE mogą pozwolić na dokładniejsze zrozumienie jakości instytucji i zarządzania regulacyjnego.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Procedury administracyjne, propozycje regulacyjne, tworzenie zasad, GLAMRULE, organizacje międzynarodowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę