Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Molekularna walka z otyłością

Ekstrakt z kiełków brokułów zawiera molekułę aktywującą szlaki chemiczne hamujące powstawanie otyłości. Badacze europejscy postanowili przyjrzeć się dokładnej roli tej substancji: Nrf2.
Molekularna walka z otyłością
W ramach projektu ADIPONRF2 (Targeting the Keap1/Nrf2 pathway in adipose tissue for obesity prevention and treatment) sprawdzano wpływ manipulowania szlakiem sygnałowym Keap1/Nrf2 w tkance tłuszczowej na powstawanie otyłości i zespołu metabolicznego.

Otyłości towarzyszy przewlekły stres oksydacyjny w tkance tłuszczowej. Dlatego też korzystano z modelowych myszy i kultur komórkowych, aby sprawdzić skutki nabycia lub utraty Nrf2, jako że ten szlak jest niezbędny do regulacji szeregu genów o funkcjach przeciwutleniających i cytoochronnych.

Okazało się, że wpływ aktywacji Nrf2 na odkładanie tłuszczu oraz bioenergetykę komórek białek i brunatnej tkanki tłuszczowej polega na częściowym hamowaniu różnicowania adipocytów białych. Na skutek aktywacji szlaków Keap1/Nrf2 zwiększa się też zużycie tlenu przez dojrzałe adipocyty brunatne.

W modelu otyłości spowodowanej dużym spożyciem tłuszcz aktywacja szlaku Nrf2 uruchamiała program transkrypcyjny represji powstawania tłuszczu i generowania glukozy z substratów niebędących węglowodanami. Badacze odkryli też szereg genów docelowych Nrf2, w tym Notch 1. Nadekspresja Notch 1 w adipocytach skutkuje wysoce opornym fenotypem cukrzycy, wynikającym z zablokowania ekspansji białej tkanki tłuszczowej.

Metaboliczny fenotyp indukowany wysokotłuszczową dietą u myszy pozbawionych Nrf2 wskazuje, że aktywacja szlaku Nrf2 może stanowić skuteczną metodę zapobiegania otyłości wywołanej nieprawidłowym żywieniem. Opracowane w projekcie ADIPONRF2 linie komórkowe i modele mysie mogą stanowić podstawę do przyszłych badań. Przełożenie uzyskanych wyników na badania kliniczne ułatwi opracowanie tej formy terapii zespołu metabolicznego.

Szczególnie cenna jest informacja o możliwości podawania sulforafanu, składnika ekstraktu z kiełków brokułów, aby aktywować Nrf2. Wyniki projektu opublikowano w postaci artykułów w czasopismach naukowych: Molecular Metabolism i Archives of Biochemistry and Biophysics.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Otyłość, brokuły, Nrf2, przewlekły stres oksydacyjny, Notch 1, sulforafan
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę