Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Technologia śledzenia ruchu gałek ocznych pomaga w poprawie percepcji

Nowe eksperymenty pomogły w opracowaniu oprogramowania, które pozwala na uzyskanie większej głębi percepcji na ekranie i zwiększenie jakości obrazu 3D.
Technologia śledzenia ruchu gałek ocznych pomaga w poprawie percepcji
Ostatnie postępy w technologii śledzenia wzroku na ekranie komputera umożliwiły obniżenie kosztów technologii i wykorzystanie jej w niezliczonych nowych dziedzinach. W ramach finansowanego ze środków UE projektu DEEPVIEW (Gaze-based perceptual augmentation) zbudowano nowe interaktywne wyświetlacze, pozwalające na wykorzystanie licznych możliwości śledzenia wzroku. Uczeni zbadali korzyści percepcyjne związane z połączeniem dynamicznie zmieniających się obrazów z systemem śledzenia ruchów gałek ocznych.

Aby tego dokonać, zespół zbadał, w jaki sposób można wykorzystać wyświetlacz śledzący wzrok ("gaze-contingent") i rozmazanie do symulacji akomodacji. Opracowano oprogramowanie do przetwarzania obrazów i danych oraz zbudowano kilka wersji systemu wyświetlania, zapewniających głębię pola. Dzięki temu zespół mógł uzyskać lepszą subiektywną percepcję głębi w celu reprezentacji realistycznych obrazów.

Badano też kontrast i kolor obrazu "gaze-contingent", starając się określić, czy manipulowanie kolorem i jasnością obszarów peryferyjnych wizji pomaga w uzyskaniu subiektywnych różnic kolorów. Ustalono, że manipulowanie kolorem lub jasnością obrazu peryferyjnego w sposób dynamiczny może zmienić percepcję koloru, na który patrzy widz. Mechanizm ten ma duży potencjał w zakresie opracowania wyświetlaczy o wysoce dynamicznym zakresie i palecie barw dzięki zastosowaniu funkcji śledzenia ruchu gałek ocznych, ale bez zmiany fizycznych (optycznych) właściwości ekranu.

W ramach projektu badano też zdolność widzów do rozróżniania kolorów, co można by wykorzystać na przykład w mapach temperatury oceanów. W tym kontekście, zespół stworzył nowe oprogramowanie open source o nazwie GAZER, które umożliwia doświadczanie głębi dzięki efektowi rozmycia. Jest to nowy sposób na uzyskanie percepcji 3D w obrazach, łączący fotografię pola świetlnego i śledzenie ruchu gałek ocznych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Śledzenie ruchu gałek ocznych, widzenie 3D, dane dotyczące śledzenia wzroku, DEEPVIEW, wzmocnienie percepcyjne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę