Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Prawa człowieka po zakończeniu rządów dyktatorskich

Badania rządów dyktatury w Grecji w latach 1967–1974 pozwoliły lepiej poznać przebieg, zakończenie i spuściznę kryzysu praw człowieka w tym okresie.
Prawa człowieka po zakończeniu rządów dyktatorskich
Prace finansowanego przez UE projektu GRHR ('The Greek case' in the 'age of human rights': Reciprocal challenges and mutual effects of the Greek colonels' dictatorship and the evolution of the international human rights regime) rozpoczęto od przeprowadzenia 30 wywiadów dotyczących tego okresu w historii Grecji.

Zebrano też materiały archiwalne w wielu językach ze źródeł instytucjonalnych, państwowych, międzynarodowych i prywatnych. Nie ulega wątpliwości, że przeciwnicy reżimu byli w stanie wpływać na przebieg istotnych kampanii. Z tego względu najpoważniejszymi i najbardziej nagłośnionymi naruszeniami praw człowieka były tortury.

Poszukiwania materiałów archiwalnych zakończyły się powodzeniem i umożliwiły opracowanie długiej listy źródeł. Wykorzystano między innymi archiwa Rady Europy i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Dodatkowym sukcesem było odkrycie archiwum ujawniającego informacje o jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników reżimu, dotyczące nie tylko praw człowieka, ale też ochrony środowiska.

Przygotowano trzy artykuły do przyszłej publikacji. Przedstawiono też propozycję publikacji książkowej, która została pozytywnie zaopiniowana przez Cambridge University Press.

Przeprowadzone prace wspomogą praktyczne stosowanie ochrony praw człowieka.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Prawa człowieka, dyktatura, Grecja, GRHR, tortury
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę