Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

HOST — Wynik w skrócie

Project ID: 12555
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Włochy

Czyste i ekologiczne urządzenia przyczyniające się do rozładowania korków

Ruch uliczny stanowi jeden z największych problemów europejskich miast. Powoduje korkowanie się ulic, spalanie cennych paliw kopalnych oraz zanieczyszczenie środowiska. Europejscy inżynierowie zaprojektowali innowacyjny pojazd wielozadaniowy, który jest przyjazny dla środowiska i może przyczynić się do zmniejszenia natężenia ruchu ulicznego na zatłoczonych obszarach miejskich.
Czyste i ekologiczne urządzenia przyczyniające się do rozładowania korków
Nowy typ pojazdu został zaprojektowany całkowicie od podstaw w ramach finansowanego przez UE projektu HOST. Przy projektowaniu pojazdu kierowano się przede wszystkim potrzebami użytkowników, a nie dostępną technologią. Nowy pojazd charakteryzuje się mniejszą emisją zanieczyszczeń i może być wykorzystywany do specyficznych zastosowań. Jest wydajniejszy niż pojazdy tradycyjne, zwłaszcza pod względem kosztów. Nowa i czystsza forma transportu łączy w sobie wymagania transportu pasażerskiego i frachtu dzięki czemu możliwe jest dalsze zmniejszenie wpływu pojazdu na zatłoczone ulice miast.

Projektanci założyli, że pojazd HOST będzie pełnił cztery główne role, a możliwość pracy wielozadaniowej przyczyni się do zmniejszenia całkowitych kosztów. W ciągu dnia może być współużytkowany przez parę osób lub wykorzystywany do frachtu, a w nocy pełnić funkcję taksówki lub śmieciarki.

Do zasilania pojazdu wielozadaniowego wykorzystywany jest silnik elektryczny oraz pakiet baterii. Pojazd jest wyposażony także w tradycyjny silnik wysokoprężny do ponownego ładowania baterii, co przyczynia się do zwiększenia zasięgu pojazdu. W razie potrzeby można także wykorzystać ogniwo wodorowe.

W przeciwieństwie do tradycyjnych samochodów zastosowany układ napędowy nie wymaga instalacji wału napędowego ani skrzyni biegów. Zamiast tego wszystkie koła posiadają oddzielny silnik sterujący prędkością i momentem obrotowym w zależności od warunków panujących na drodze. W razie potrzeby impulsy energii dostarczane są przez superkondensatory. W układzie napędowym można zainstalować dodatkowe moduły w celu zwiększenia możliwości magazynowania energii lub dodania pomocniczej jednostki zasilania.

W efekcie powstał pojazd z rzeczywistym napędem na cztery koła. Obrót poszczególnych kół może odbywać się z dowolną prędkością, zapewniając doskonałą przyczepność oraz wyjątkową zwrotność i idealnie sprawdza się na wąskich ulicach miejskich. Inżynierom z konsorcjum HOST udało się skonstruować pojazd, który można wyposażyć w różne kabiny zależnie od wymaganego zastosowania. Jest to możliwe, gdyż nie zastosowano mechanicznych połączeń pomiędzy podwoziem i nadwoziem.

Zaprojektowanie i skonstruowanie ekonomicznego pojazdu wielozadaniowego do frachtu i transportu pasażerskiego przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia i natężenia ruchu w miastach. Produkcja i eksport tego przyjaznego dla środowiska środka lokomocji przyczyni się także do wsparcia rozwoju gospodarki europejskiej i utworzenia miejsc pracy.

Powiązane informacje

Streszczenie raportu

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę