Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SPARC — Wynik w skrócie

Project ID: 507859
Źródło dofinansowania: FP6-IST
Kraj: Niemcy

Ciężarówki i samochody osobowe z systemem unikania wypadków

W ramach projektu SPARC opracowano platformę stanowiącą wsparcie dla układów sterowania elektronicznego (drive-by-wire), DCS (układ kontrolowania decyzji, ang. Decision Control System) oraz aktywnych układów bezpieczeństwa. Platformę można modyfikować pod względem skali i wykorzystywać w odniesieniu do pojazdów pokazowych zarówno o dużych, jak i niewielkich rozmiarach.
Ciężarówki i samochody osobowe z systemem unikania wypadków
W układzie napędowym pojazdów ciężarowych i osobowych wykorzystano technologię sterowania elektronicznego zapewniającą większą wydajność oraz większe bezpieczeństwo na drodze. W ramach projektu SPARC opracowano inteligentny system składający się z platformy programowo-sprzętowej, którą umieszczono w pojazdach pokazowych.

Uczestnicy projektu opracowali pojazd z systemem unikania wypadków, korzystając z układu DCS przeciwdziałającego utracie kontroli nad pojazdem przez kierowcę. Koncepcję wykorzystano także w odniesieniu do ciągników siodłowych z naczepami. Prawidłowość koncepcji została potwierdzona po zastosowaniu jej w odniesieniu do małych samochodów osobowych.

Pojazdy posłużyły do zademonstrowania nowej technologii w toku hamowania w normalnych warunkach, hamowania awaryjnego, wykrywania pasa jezdni oraz działania pilota. Badacze zintegrowali szereg kluczowych funkcji sterowania, które umożliwiły zwiększenie poziomu automatyzacji systemu. Do nowych elementów należała asysta ze strony pilota oraz elektromechaniczne hamulce klinowe.

Efekt pracy konsorcjum SPARC może stanowić podstawę innych projektów poświęconych systemom sterowania elektronicznego przeznaczonym dla samochodów i statków powietrznych. Wyniki przyczynią się do zwiększenia jakości życia obywateli dzięki bezpieczniejszym pojazdom i pomogą umocnić pozycję Europy jako światowego lidera w tej dziedzinie techniki.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę