Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

EAN-SEABUCK — Wynik w skrócie

Project ID: 16106
Źródło dofinansowania: FP6-FOOD
Kraj: Niemcy

Współpraca pomiędzy UE a Azją owocuje popularyzacją rokitnika

Któż by pomyślał, że niepozorny krzew nadmorski może stać się modelem rozwoju ekonomicznego obszarów wiejskich, ochrony środowiska i zdrowego życia?
Współpraca pomiędzy UE a Azją owocuje popularyzacją rokitnika
Hippophae rhamnoides (rokitnik pospolity) występuje w wielu częściach Azji i Europy, szczególnie w sąsiedztwie linii brzegowej. Stąd jego zwyczajowa nazwa angielska: sea buckthorn. Jagody rokitnika zawierają witaminę C, flawonoidy, fenole i wiele innych korzystnych składników bioaktywnych. Ich właściwości lecznicze są dobrze znane w medycynie tradycyjnej Azji i Rosji.

Na jagody rokitnika, stosowane do wytwarzania zarówno produktów zdrowotnych, jak i kosmetyków, panuje w Europie duży popyt. Owoców rokitnika nie wystarcza, aby ów popyt zaspokoić. Z tego względu pomiędzy UE a Azją rozpoczęto współpracę, która przyjęła formę projektu "Powołanie europejsko-azjatyckiej sieci dla rozwoju strategii poprawy zrównoważonego wykorzystania rokitnika" (Ean-Seabuck).

Pomysł ten miał zwrócić uwagę na finansowe i zdrowotne korzyści uprawy rokitnika w wiejskich obszarach Azji. Europejscy uczestnicy tego finansowanego przez UE projektu podzielili się badaniami i doświadczeniami w zakresie podniesienia ilości zbiorów i jakości produktu. Omawiane metody upraw przyczyniają się też do powstrzymania erozji gleby i w ten sposób wspomagają zrównoważony rozwój. Podjęto też starania mające na celu poszerzenie rynku produktów rokitnika o Rosję i byłe republiki Związku Radzieckiego.

Uczestnicy projektu mieli nadzieję zmotywować ludność wiejską Azji do pozostania w swoich miejscach zamieszkania i nieopuszczania ich na rzecz dużych miast dzięki zarobkowaniu przy uprawie rokitnika. Zwiększona produkcja zaspokoi popyt w Europie, a także rosnące zapotrzebowanie w Rosji i sąsiednich krajach.

Kroki podjęte w celu rozpowszechnienia informacji o projekcie, w tym kolportaż ulotek, prezentacje konferencyjne i strona internetowa, pomogły wzbudzić zainteresowanie projektem i jego zachęcającymi ustaleniami.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę