Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

TAMIRUT — Wynik w skrócie

Project ID: 16382
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Włochy

Mikropęcherzyki pozwalają zlokalizować raka prostaty

Bolesne i kosztowne biopsje przeprowadzane u osób cierpiących na raka prostaty mogą prowadzić do błędnej diagnozy, ponieważ badanie nie obejmuje całego organu.
Mikropęcherzyki pozwalają zlokalizować raka prostaty
W ramach projektu, finansowanego ze środków UE, pod nazwą "Tamirut – Nowy prototypowy czujnik biologiczny do diagnozowania medycznego: ukierunkowane mikropęcherzyki i zdalna transdukcja ultradźwiękowa" zajęto się tym problemem, angażując szereg ekspertów z różnych dziedzin nauki i technologii, by opracowali czujnik biologiczny nowego typu. Partnerzy projektu opracowali metodę wstrzykiwania do ciała pacjenta mikropęcherzyka, który łączy się z docelowymi komórkami, co pozwala lekarzom zaobserwować nawet najdrobniejsze fragmenty chorej tkanki. Położenie mikropęcherzyków określa się przy użyciu ultradźwięków, bezpiecznej technologii zwykle stosowanej do obserwacji płodu w łonie matki.

Mikropęcherzyki mają średnicę nieprzekraczającą jednego milimetra, jednak większą od mikrona, do tego można je odróżnić od okolicznej tkanki na podstawie ich reakcji na fale ultradźwiękowe. Mikropęcherzyk obudowany jest w solidną powłokę składającą się z białka lub lipidu, dzięki czemu nie ulega rozpuszczeniu.

Badacze z konsorcjum Tamirut opracowali mikropęcherzyk wyposażony w biosprzężony ligand przymocowany do powłoki umożliwiający przyleganie do docelowych komórek. Do wykrycia mikropęcherzyka po jego przylgnięciu do docelowej komórki zastosowano ultradźwięki, by ujawnić obecność nowotworu we wczesnym stadium rozwoju. Poprzez zlokalizowanie nowotworów we wczesnych fazach rozwoju lekarze mogą szybciej przystąpić do leczenia, zwiększając w ten sposób szanse pacjentów na przeżycie.

Czujnik biologiczny Tamirut pozwala również na przeprowadzenie badania gruczołu prostaty w całości, nie wykluczając żadnego z obszarów. Jest to istotne udoskonalenie metody konwencjonalnej, w ramach której badano tylko części gruczołu, z których pobrano próbki do biopsji. W rezultacie nowy czujnik stanowi rozwiązanie problemu przeoczenia niewielkich nowotworów podczas badania.

Ukierunkowany czujnik biologiczny w postaci mikropęcherzyka to prosta, skuteczna, bezbolesna i opłacalna metoda monitorowania raka prostaty, wpływająca na poprawę życia pacjentów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę