Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

NEWTBDRUGS — Wynik w skrócie

Project ID: 18729
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Niemcy

Nowe leki przeciwko gruźlicy przewlekłej

Europejscy badacze zidentyfikowali nowe miejsca docelowe działania leków przeciwko opornym szczepom prątków gruźlicy. Wyniki projektu mogą posunąć naprzód prace nad rozwojem leków związanych z tą chorobą.
Nowe leki przeciwko gruźlicy przewlekłej
Gruźlica (TB) jest jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób zakaźnych wywołanych bakterią prątka gruźlicy. U wielu pacjentów choroba przebiega bezobjawowo, jednak nieleczona gruźlica potrafi zabić ponad 50% chorych. Choć leczenie antybiotykami eliminuje chorobę, niestosowanie się do zalecanej długoterminowej terapii prowadzi do rozwoju lekoopornych szczepów bakteryjnych. Ponadto pojawienie się wirusa ludzkiego niedoboru odporności (HIV) znacznie zmniejszyło skuteczność leczenia za pomocą dostępnych antybiotyków.

W ramach projektu "Nowe leki przeciwko gruźlicy przewlekłej: zastosowanie trójwymiarowej struktury nowych celów, optymalizacja celowania i funkcjonalna ocena in vivo" (Newtbdrugs) skupiono się na opracowaniu nowych leków zwalczających trudności w leczeniu gruźlicy. Partnerzy projektu zidentyfikowali miejsca docelowe działania leków przeciwko prątkom gruźlicy odpowiedzialnym za stan przewlekły choroby. Rozpracowano ich trójwymiarową (3D) strukturę i poczyniono odkrycie, które może pomóc w skierowaniu prac nad rozwojem leków na drogę eliminacji tych drobnoustrojów.

Z powodu braku czułych metod wykrywania gruźlicy wielu pacjentów pozostaje nieświadomych swojego zakażenia. Mając to na uwadze, konsorcjum opracowało nowe testy, umożliwiające szybkie i szczegółowe badania przesiewowych pod kątem lekoopornych prątków gruźlicy. Zidentyfikowano również wyjątkowe związki chemiczne, które zabijają bakterie oporne na powszechnie stosowany antybiotyk ryfampicynę.

Co więcej, wyniki badań wykazały, że uporczywy prątek gruźlicy jest metabolicznie czynny, co sprawiło, że zamiast nieskutecznej antybiotykoterapii, jako alternatywną metodę leczenia naukowcy zaproponowali chemioterapię.

Badania w znacznym stopniu przyczyniły się do pogłębienia wiedzy o biologicznym podłożu gruźlicy opornej, kierując badania nad lekami na rozwiązania bardziej efektywne, które zapewnią postępy w leczeniu utajonego zakażenia gruźlicą.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę