Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FLUAID — Wynik w skrócie

Project ID: 22417
Źródło dofinansowania: FP6-POLICIES
Kraj: Włochy

Efektywniejsze zarządzanie wybuchami epidemii ptasiej grypy

Coraz większy wpływ ptasiej grypy na zdrowie zwierząt i ludzi wskazuje na poważny brak informacji naukowych na temat wielu aspektów tego zjawiska. Wyniki projektu finansowanego ze środków UE skupiły się na tej kwestii, zwiększając trafność diagnozowania i usprawniając zarządzanie tą chorobą wirusową.
Efektywniejsze zarządzanie wybuchami epidemii ptasiej grypy
Wybuchy epidemii ptasiej grypy doprowadziły do poważnych strat w przemyśle drobiowym, dając się odczuć zarówno jego udziałowcom, jak i europejskim podatnikom. Nieustanne zagrożenie wybuchem epidemii azjatyckiego szczepu wirusa H5N1 wzbudziło niepokój w odniesieniu do bezpieczeństwa żywnościowego i ludzkiego zdrowia. Zwróciło również uwagę na konsekwencje przekroczenia bariery gatunkowej oraz uświadomiło, co to oznacza dla pojawienia się nowego ludzkiego wirusa pandemicznego.

W ramach projektu pod nazwą "Tworzenie informacji i narzędzi na rzecz zarządzania wybuchami ptasiej grypy u drobiu" (Fluaid) skupiono się na opracowaniu i zastosowaniu nowych technologii w zwalczaniu infekcji ptasiej grypy. Projekt Fluaid, który zgromadził wiodące instytuty i laboratoria z Afryki, Azji i państw położonych nad Oceanem Spokojnym, zakończył się powodzeniem. Celem partnerów projektu było dostarczenie narzędzi diagnostycznych i szczepionek przeznaczonych do użytku podczas zarządzania wybuchami epidemii, a także zastosowanie środków kontroli w oparciu o szczepienia.

Podczas badań skupiono się na opracowaniu prototypu szczepionek, towarzyszących im testów diagnostycznych oraz testów diagnostycznych w zagrodzie, a także na genetyce i zjawisku przenoszenia się u różnych gatunków ptaków. Uznano, że gdyby system R.A.P.I.D., odporny na drgania i wstrząsy, zaawansowany system do identyfikacji patogenu, był stosowany zgodnie z zalecanymi protokołami, mógłby pełnić funkcję przenośnego urządzenia molekularnego do diagnozowania ptasiej grypy.

Dane uzyskane w wyniku badań wskazują, że użycie szczepionki H7N1 u indyków dało znakomite rezultaty, wraz z zahamowaniem wydzielania wirusa i przenoszenia się na zaszczepione indyki mające styczność z wirusem. W ten sposób szczepienie indyków może być przydatnym dodatkowym środkiem kontroli epidemii wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Według jednego z najważniejszych wyników projektu Fluaid, u kurcząt występujących naturalnie w danym obszarze zaszczepionych przeciwko H5N2 można zaobserwować rozwój znacznych stężeń przeciwciał hamujących hemaglutynację, co zapewnia poziom ochrony zwykle wystarczający, by zapobiec produktywnej infekcji H5N1. Ponadto, wyniki dowodzą reguły, zgodnie z którą szczepienie przy użyciu szczepionki heterologicznej może zmniejszyć poziomy transmisji wirusa grypy H5N1, zapobiegając w ten sposób wybuchowi epidemii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę