Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

INTELFISHTANK — Wynik w skrócie

Project ID: 17977
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Norwegia

Zwiększanie wydajności w akwakulturze lądowej

Inicjatywa w zakresie hodowli ryb zapewniła środki do wyposażenia zbiorników w czujniki i oprogramowanie na rzecz optymalizacji jakości wody. Oznacza to, że hodowcy ryb będą mogli wyhodować więcej ryb w swoich zbiornikach niż ich konkurenci.
Zwiększanie wydajności w akwakulturze lądowej
Akwakultura to duży biznes, nie tylko w Europie, ale w coraz większym stopniu także w Azji i innych częściach świata. Coraz więcej hodowców ryb przenosi swą działalność do zbiorników lądowych w celu uniknięcia ryzyka stwarzanego przez sztormy, meduzy oraz inne drapieżniki morskie.

Z myślą o zwiększeniu produkcji UE sfinansowała projekt pod nazwą "Rozwój inteligentnych zbiorników hodowlanych na rzecz efektywnej kosztowo akwakultury poprzez kontrolę jakości wody w każdym zbiorniku rybnym" (Intelfishtank). Badania skupiono na sposobach kontroli i poprawy jakości wody w rybnych zbiornikach hodowlanych, co bezpośrednio skorelowane jest z parametrami wzrostu i zachorowań.

Tlen niezbędny jest do życia nie tylko człowiekowi, ale także rybom. Właściwe natlenianie wody ma zatem zasadnicze znaczenie, szczególnie w zamkniętych zbiornikach hodowlanych. Osiągnięto to za sprawą urządzenia zwanego SaturOx. W połączeniu z nowatorskim generatorem strumieni wody, zwanym VarioStreamer, rezultatem była niezwykle jednolita dystrybucja tlenu w całym zbiorniku.

Zbiornik został także wyposażony w sieć czujników i urządzeń elektronicznych. Umożliwia to hodowcy monitorowanie i dostosowywanie ważnych parametrów wpływających na dobrostan ryb, takich jak stężenie dwutlenku węgla (CO2). Ponadto możliwa jest optymalizacja prędkości cyrkulacji wody, która sprzyja lepszemu usuwaniu odpadów.

Prototyp zbiornika Intelfishtank został przetestowany na swobodnych gatunkach słodkowodnych, jednak może on także być użyty w hodowli gatunków słonowodnych. Na podstawie obiecujących wyników, firmy zaangażowane w badania wystąpiły o ochronę patentową różnych elementów systemu.

Zapewniając hodowcom ryb większą kontrolę nad jakością wody w zbiornikach, system Intelfishtank umożliwi wydajniejszą hodowlę ryb w zbiorniku o danej pojemności. To z kolei zapewni poważny impuls wzrostu europejskiej akwakulturze lądowej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę