Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

BUGCHECK — Wynik w skrócie

Project ID: 17969
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Hiszpania

Bioczujniki do wykrywania patogenów w mięsie

W ramach unijnej inicjatywy opracowano łatwy i szybki system wykrywania patogenów na potrzeby przemysłu mięsnego.
Bioczujniki do wykrywania patogenów w mięsie
Patogeny występujące w przetworzonej żywności stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Dzisiejsze metody analityczne są powolne, drogie i czasochłonne. Ponadto wymagają one wysoce wyszkolonego personelu oraz specjalistycznych obiektów. W rezultacie niezbędne jest opracowanie szybkiej, czułej i oszczędnej metody wykrywania powszechnych patogenów, szczególnie w sektorze mięsnym.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu pod nazwą "Szybki analizator ręczny do kontroli mikroorganizmów w całym łańcuchu dostaw mięsa" (Bugcheck) stworzony został bioczujnik do wykrywania najczęściej występujących patogenów, takich jak Campylobacter, Salmonella i Escherichia Coli. Na początku konsorcjum przeprowadziło ogólnoeuropejskie badanie, aby upewnić się, że opracowana technologia wychodzi naprzeciw potrzebom rynkowym.

Wyniki badania podkreśliły zapotrzebowanie na oszczędną i szybką technologię. Bioczujnik stanowi obiecujące podejście do wykrywania patogenu, jako że umożliwia szybkie i czułe testowanie kontrolne na poziomie przetwarzania, zapewniając tym samym, aby zanieczyszczone produkty spożywcze nie trafiły na rynek.

System Bugcheck składa się ze splecionych mikroelektrod, które za pomocą przeciwciał określonego patogenu wiążą mikroorganizmy w próbce testowej. Wywołuje to zmianę na powierzchni czujnika, powodując zmiany elektrochemiczne i fizyczne, które w końcu prowadzą do pomiaru sygnału. Siła sygnału jest proporcjonalna do poziomu patogenu występującego w próbce. Po przeprowadzeniu optymalizacji biologicznej i technicznej system Bugcheck zaprezentował wysoką granicę wykrywania, zależnie od matrycy próbki.

Podsumowując, systemowi Bugcheck przypisano niewielką wartość komercyjną, jednak niektóre elementy, w tym procedura unieruchamiania przeciwciał, komponenty bioczujnika oraz metoda pomiaru sygnału, będą dalej wykorzystywane przez niektóre małe firmy konsorcjum.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę