Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Skuteczna naprawa infrastruktury drogowej

W Europie Środkowej jakość takich konstrukcji autostradowych, jak mosty znacznie odbiega od standardów w pozostałych krajach Unii. Projekt badawczy sponsorowany przez UE przyjrzał się temu, jak oceniać, ulepszać i naprawiać tego rodzaju konstrukcje w najbardziej efektywny sposób.
Skuteczna naprawa infrastruktury drogowej
Wciąż rosnące natężenie ruchu pojazdów wymaga przemyślanej infrastruktury drogowej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak zgodnie z ostatnimi szacunkami zrównanie standardów struktury transportowej na tych obszarach będzie wymagać inwestycji rzędu 100 miliardów euro.

Projekt "Ocena i modernizacja struktur autostradowych w Europie Środkowej" (Arches) skupił grono międzynarodowych badaczy, których zadaniem było testowanie oraz weryfikacja faktycznych rozwiązań w kilku nowych krajach Unii. Przyjrzeli się oni kwestii opracowywania technologii i procedur umożliwiających zoptymalizowanie ochrony konstrukcji autostradowych. W ich strategii na pierwszym miejscu znalazł się rozwój skuteczniejszych metod oceny bezpieczeństwa oraz unikanie remontów i wymiany na rzecz zapobiegania korozji dzięki nowym rozwiązaniom dotyczącym wzmacniania konstrukcji betonowych.

Zespół badaczy opracował wytyczne z zakresu oceny mostów. Dotyczą one monitorowania, różnego rodzaju testów obciążeń, wpływów dynamiki na konstrukcje oraz tworzenia systemu zarządzania mostami.

Głównym aspektem projektu było monitorowania i zapobieganie korozji istniejących umocnień mostów oraz opracowanie nowych i bardziej odpornych materiałów pozwalających osiągnąć ten cel. Badacze przyjrzeli się kosztom katodowej ochrony stali konstrukcyjnej i odkryli, że ta dopracowana technika może pomóc zaoszczędzić znaczne sumy w okresie do 25 lat.

Projekt zainicjował użycie techniki wzmacniającej przy użyciu betonu bardzo wysokiej wytrzymałości wzmocnionego włóknami (UHPFRC) po raz pierwszy poza terenem Szwajcarii – w Słowenii. Technika została zastosowana pomyślnie i szybko – całość operacji zajęła miesiąc w porównaniu z trzema miesiącami, których wymaga technika tradycyjna. Zespół wykazał, że technikę tę można stosować na zboczach o maks. nachyleniu 5% oraz że pozwala ona uzyskać powierzchnie lepszej jakości. Nowe receptury betonu opracowane w ramach projektu pozwoliły na zmniejszenie zawartości cementu, dzięki czemu są one bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku.

W ramach projektu udało się opracować i wprowadzić zrównoważone metody umacniania elementów infrastruktury cywilnej, które można stosować w wielu krajach.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę