Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

PLUGIN — Wynik w skrócie

Project ID: 31602
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Niemcy

Kształtowanie termiczne pozbawione domysłów

Europejscy naukowcy opracowali przyjazną użytkownikom sieciową bazę danych ważnych parametrów technicznych w procesie kształtowania termicznego, które do tej pory były określane metodą prób i błędów. Zastosowanie bazy powinno ograniczyć koszty, czas cyklu oraz zużycie energii, a tym samym znacznie wzmocnić konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw w sektorze kształtowania termicznego.
Kształtowanie termiczne pozbawione domysłów
Kształtowanie termiczne to metoda obróbki arkuszy tworzywa sztucznego polegająca na ich ogrzewaniu w celu osiągnięcia giętkości, na następnie formowaniu z nich użytecznych kształtów do określonych produktów, w tym kubków, pokrywek, podstawek, a także tablic rozdzielczych i szuflad lodówkowych. Uszczelki typu "plug-assist" stosowane są jako wsparcie w rozciąganiu materiałów z tworzyw sztucznych.

Obecnie parametry procesu kształtowania termicznego oraz właściwości uszczelniające stosowane w tworzeniu określonych produktów są w dużym stopniu określane metodą prób i błędów, co czyni proces wysoce nieefektywnym, jednocześnie dławiąc innowacyjność i konkurencyjność.

Projekt pod nazwą "Wpływ materiałów uszczelniających na końcową jakość części w procesie kształtowania termicznego" (Plugin) miał na celu stworzenie przyjaznej użytkownikom bazy danych o połączeniach uszczelek/arkuszy na podstawie szeroko zakrojonego przeszukiwania literatury, prób symulacyjnych i rzeczywistych testów kształtowania termicznego wykonywanych przez partnerów przemysłowych. Celem było promowanie szybszego wprowadzania na rynek, optymalizacji właściwości produktów oraz ograniczenie kosztów materiałów i energii w branży kształtowania termicznego.

W szczególności szeroko zakrojona współpraca między członkami konsorcjum poskutkowała stworzeniem systemu eksperckiego "Plug Selector" określającego zasady wyboru i operowania materiałami uszczelniającymi w kształtowaniu termicznym. Wirtualne badania i symulacje wykazały wysoką korelację z przemysłowymi pomiarami testowymi, demonstrując większą możliwość przewidywania oraz znaczące ograniczenie uzależnienia od metody prób i błędów.

Końcowy system ekspercki został wdrożony za pomocą aplikacji Adobe Authorware 7 ze względu na jej przyjazny dla użytkownika interfejs sieciowy. Obecnie jest on dostępny na hasło wyłącznie dla partnerów projektu Plugin. Jednakże opracowano także startowy, samodzielny nośnik CD w celu rozpowszechnienia systemu w przyszłości.

Dalsze symulacje i implementacja prób przemysłowych poszerzą bazę danych o znacznie szerszy zakres połączeń uszczelek/arkuszy i ustawień procesowych. W ten sposób projekt Plugin poczynił znaczące postępy w naukowym określeniu parametrów procesu kształtowania termicznego i właściwości uszczelek. Baza danych powinna znacząco ograniczyć koszty i czas, zwiększając jednocześnie przyszłą konkurencyjność europejskich małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze kształtowania termicznego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę