Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

P2P — Wynik w skrócie

Project ID: 500352
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Włochy

Śledzenie produktów spożywczych ze względów bezpieczeństwa

Rozwój internetowych systemów śledzenia może uczynić przemysł spożywczy znacznie bezpieczniejszym i bardziej konkurencyjnym, pozwalając mu kontrolować potencjalne zagrożenia żywnościowe, zanim ulegną zwielokrotnieniu.
Śledzenie produktów spożywczych ze względów bezpieczeństwa
Konkurencyjność w przemyśle spożywczym można zwiększyć poprzez systemy wykrywania, które wzbudzają zaufanie konsumentów. Wykrywalność ma duże znaczenie, ponieważ pozwala na szybkie zlokalizowanie zanieczyszczonej żywności w łańcuchu wartości i zmniejszyć zagrożenia.

Celem projektu finansowanego przez UE "Wykrywalność w łańcuchu wartości produkcyjnej świń: niezależność MŚP od znanych znaków firmowych" (P2P) jest centralizacja informacji z różnych systemów wykrywania w czasie rzeczywistym z korzyścią dla władz i konsumentów. W ramach projektu opracowywana jest internetowa metodologia gromadzenia danych poprzez oprogramowanie otwarte przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w tym sektorze, mająca poprawić ich pozycję względem bardziej znanych marek.

W ramach inicjatywy pilotażowej, projekt zbadał wykrywalność w przemyśle wieprzowym, skupiając się na łańcuchu wartości produkcyjnej świń. Przyjrzano się systemom wykrywania MŚP oraz ich słabym punktom, badając, jak połączyć dane ze wszystkich różnych systemów, co jest trudnym zadaniem.

Poprzez skomputeryzowanie procesu gromadzenia danych, projekt P2P skupił się na procesie, który zamiast tygodni i miesięcy mógłby zająć minuty czy sekundy. Testując swoje teorie na łańcuchu wartości produkcyjnej świń, zespół projektu z powodzeniem dokonał walidacji proponowanej metodologii i dowiódł wykonalności takiego systemu w innych sektorach agro-spożywczych.

Bardziej szczegółowo, w projekcie P2P opracowano metodę śledzenia dla firm, obejmującą produkty końcowe, takie jak protokół trace-XML dla aplikacji internetowych oraz narzędzie programowe trace-SW. Kolejnym narzędziem internetowym stworzonym przez zespół była wyszukiwarka śladów, która umożliwia szybkie i efektywne wyszukiwanie. Powstałe w efekcie produkty są łatwe w użyciu i zachęcają do dzielenia się informacjami, jeżeli takie jest życzenie klienta.

Projekt P2P stanowi pierwszy krok w kierunku realizacji zautomatyzowanych jednolitych systemów wykrywania w Europie czerpiących dane z różnych źródeł i firm. Pomoże to zwiększyć bezpieczeństwo i konkurencyjność europejskich produktów, a także umocnić zaufanie konsumentów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę