Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SURFASAM — Wynik w skrócie

Project ID: 12467
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Francja

Nietoksyczna obróbka drewna obietnicą dla MŚP

W porównaniu z betonem, drewno ma wiele zalet pod względem estetyki, kosztów oraz wpływu ekologicznego. Jednak wyroby z drewna poddawane są działaniu substancji, które mogą wywoływać nieodwracalne uszkodzenia.
Nietoksyczna obróbka drewna obietnicą dla MŚP
Do niedawna do obróbki drewna wykorzystywanego na zewnątrz stosowano substancje toksyczne, takie jak arszenik – ale zostały one już zakazane. Nowa, nietoksyczna obróbka, które wydłuża żywotność drewna, umożliwia teraz kilku tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) wykorzystanie szybko rosnącego zainteresowanie tym materiałem.

W celu zwiększenia konkurencyjności drewna w przemyśle budowlanym trzeba przezwyciężyć zagrożenia związane z wilgocią, szkodnikami oraz chorobami grzybiczymi bez narażania specjalistów przemysłu drzewnego ani środowiska. To wyzwanie zostało podjęte przez uczestników projektu "Innowacyjna ekologiczna obróbka drewna na rzecz osiągnięcia ochrony przed ryzykiem klasy 4" (Surfasam), który otrzymał dofinansowanie z UE.

Wielki wysiłek został włożony w wybór odpowiednich rodzajów drewna do badań z zastosowaniem szeregu nowych metod obróbki ekologicznej. Kryteria kwalifikacji objęły dostępność wystarczających zasobów w Europie, użyteczność w zastosowaniach budowlanych oraz przydatność do standardowych protokołów badań. Do badań w ramach projektu Surfasam wybrano zarówno drewno liściaste, jak i iglaste.

Po okresie kondycjonowania w stałej temperaturze, kawałki różnej wielkości dębu, buka, sosny i świerku zostały zaimpregnowane na drodze kilku różnych zabiegów. Nowe metody zostały opracowane przy użyciu naturalnych składników, czyli oleju słonecznikowego i rzepakowego, które są bogate odpowiednio w kwas linolowy i oleinowy. Badania wykazały, że te ekologiczne alternatywy mogą zapewnić ochronę klasy 4 podobną do tej zapewnianej przez konwencjonalne produkty alkalicznego siarczynu antrachinonu-metanolu (ASAM).

Oczekuje się, że osiągnięcia projektu dadzą impuls tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zaangażowanych w łańcuchu dostaw drewna w Europie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę