Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SPASTICMODELS — Wynik w skrócie

Project ID: 503382
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Włochy

Łączniki cząsteczkowe w dziedzicznej paraplegii spastycznej

Europejskie badania nad rzadką jednak silnie wyniszczającą chorobą, dziedziczną paraplegią spastyczną (HSP), pozwoliły odkryć cenne informacje na temat białek zaangażowanych w jej rozwój.
Łączniki cząsteczkowe w dziedzicznej paraplegii spastycznej
HSP jest to zaburzenie zwyrodnieniowe układu nerwowego, które skutkuje postępującym osłabieniem i spastycznością dolnych kończyn. Choroba objawia się w "czystej" formie, gdy nie występują żadne inne symptomy lub "złożonej", gdy powiązana jest z innymi nieprawidłowościami neurologicznymi, takimi jak demencja czy głuchota.

W ramach projektu "Genetyczne modele chronicznej degeneracji neuronalnej wywołującej dziedziczną paraplegię spastyczną" (Spasticmodels) zbadano elementy dwóch głównych hipotez, by wyjaśnić charakter zwyrodnienia układu nerwowego w HSP. Pierwsza możliwość oparta jest na siłowni komórki, mitochondrium, dlatego też wpływa na metabolizm neuronalny, zwłaszcza na aksonie, który zabiera informacje z ciała komórki. Druga możliwość, wadliwa mechanika transportu subkomórkowego, ogranicza świeży obrót metaboliczny cząsteczek i organelli w obwodzie komórek nerwowych.

Naukowcy, przy wykorzystaniu siedmiu nowych specjalnie zaprojektowanych modeli myszy oraz modelu zerowego, przetestowali znaczenie genów i białek. Dla parametrów dysfunkcji neuronalnej scharakteryzowano różne fenotypy myszy w celu uzyskania markerów behawioralnych, neuropatologicznych i biochemicznych.

Dla funkcji mitochondrialnej zbadane białka obejmowały parapleginę, kompleks m-AAA oraz białko szoku cieplnego (HSP)60. Zbadano również białka zaangażowane w transport aksonalny: kinezynę, spastynę i spartynę. Co więcej, przeanalizowano związek między wadliwą dynamiką transportu a zwyrodnieniem aksonów.

Partnerzy projektu Spasticmodels, mając świadomość, że rozpowszechnianie informacji wśród głównych zainteresowanych stron ma zasadnicze znaczenie, nawiązali bezpośredni kontakt z kluczowymi stowarzyszeniami pacjentów, w tym Tom-Wahlig-Stiftung oraz włoską fundacją Telethon. Informacje na temat postępów Spasticmodels będą dostępne w formacie dogodnym dla szerokiego grona odbiorców. Odrębny raport dla członków konsorcjum jest już dostępny i może być wykorzystywany do rozpowszechniania materiałów w prasie i innych mediach.

Wysoce zintegrowane podejście zastosowane w projekcie Spasticmmodels rzuciło światło na kilka genów HSP, pozwalając zidentyfikować powszechne mechanizmy prowadzące do zwyrodnienia aksonalnego. W dalszej perspektywie, będą one potencjalnym celem interwencji leczniczych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę