Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SAFEPHONE — Wynik w skrócie

Project ID: 513029
Źródło dofinansowania: FP6-SME

Telefony autostradowe bezpieczniejsze niż kiedykolwiek

Nowe, samodzielnie oświetlające się i monitorujące telefony do zastosowania przy autostradach i w innych ważnych miejscach wymagają znacznie mniej czynności konserwacyjnych oraz, co jeszcze ważniejsze, pomagają ratować życie ludzkie.
Telefony autostradowe bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
Telefony stanowią integralną część środków bezpieczeństwa stosowanych w sektorze transportowym i są coraz częściej montowane na wszystkich ważnych autostradach, w tunelach, przy liniach kolejowych i innych szklakach transportowych. Celem finansowanego ze środków UE projektu Safephone było ulepszenie systemów komunikacji awaryjnej w tych miejscach.

W oparciu o najnowsze badania w dziedzinie bezpieczeństwa transportowego, uczestnicy projektu Safephone zaproponowali efektywne kosztowo, zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalające na opracowanie samodzielnie zasilających się zestawów telefonicznych opartych na urządzeniach piezoelektrycznych z wbudowaną technologią światłowodową. Telefony takie potrafią samodzielnie się oświetlać, ułatwiając odnalezienie w warunkach niedostatecznego oświetlenia, oraz przesyłać do centrali informacje dotyczące własnego stanu.

Dzięki takim rozwiązaniom udało się praktycznie wyeliminować rutynowe czynności konserwacyjne, poprawiając bezpieczeństwo personelu technicznego w niebezpiecznych warunkach. Udało się także uzyskać dwukrotnie wyższą niezawodność telefonów awaryjnych dzięki lepszej obudowie, która ponadto o wiele lepiej nadaje się do recyklingu. Oprócz tego system pozwala na automatyczne zgłaszanie, w ciągu godziny, problemów dotyczących telefonu poprzez SMS lub e-mail, minimalizując przestoje i umożliwiając sprawniejsze usuwanie usterek technicznych.

Dzięki lepszej samodzielnej diagnostyce i oświetleniu, nowe telefony przyczynią się do znaczącego podniesienia jakości autostradowych systemów telefonów awaryjnych. Technologia może znaleźć również zastosowanie w innych instalacjach, na przykład przybrzeżnych. Najważniejszym rezultatem projektu powinna być mniejsza liczba ofiar wypadków drogowych i innych zdarzeń komunikacyjnych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę