Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

OPCOM — Wynik w skrócie

Project ID: 516993
Źródło dofinansowania: FP6-NMP

Nowoczesne nieniszczące badania obiektów morskich

Badacze finansowani przez UE opracowali nową technikę badań nieniszczących (NDT) dla obiektów morskich, takich jak platformy wiertnicze czy turbiny wiatrowe.
Nowoczesne nieniszczące badania obiektów morskich
Kontrole strukturalnej integralności morskich platform wiertniczych i wież turbin wiatrowych wymagają użycia zróżnicowanych i kosztownych zdalnie sterowanych urządzeń, które są wystawione na działanie szkodliwych warunków morskich. Co więcej, obecnie stosowane techniki umożliwiają kontrolę małych części (rzędu kilku centymetrów kwadratowych) i nie pozwalają na ocenę głębiej położonych podstaw, które są narażone na najbardziej niszczące działanie ładunków niesionych przez prądy morskie.

Biorąc pod uwagę fakt, że morskie platformy wiertnicze wydobywające ropę i gaz są już u kresu swojej funkcjonalności, a liczba morskich turbin wiatrowych rośnie w zastraszającym tempie, możliwość wystąpienia poważnych katastrof, które pochłoną wiele ludzkich istnień i spowodują szkody w środowisku, znacząco wzrasta.

Europejscy naukowcy dostrzegli potrzebę bezpiecznego, ekonomicznego i ciągłego monitoringu takich obiektów i podjęli się jej realizacji w ramach projektu "Rozwój techniki kontroli wykorzystującej ultradźwiękowe fale kierowane do monitoringu obiektów morskich" (OPCOM).

Badania z wykorzystaniem ultradźwiękowych fal kierowanych (UGW), jednej z najnowocześniejszych metod ewaluacyjnych NDT, są obecnie wykorzystywane do kontroli wielu konstrukcji, w tym instalacji rurociągowych w zakładach petrochemicznych, mostów wiszących oraz elementów konstrukcyjnych "schowanych" płytko pod ziemią.

Wykorzystując technikę UGW, badacze opracowali czujniki UGW oraz systemy przeznaczone do badania zainstalowanych na stałe urządzeń morskich, w celu wykrycia pęknięć spowodowanych zużyciem materiału, śladów korozji oraz defektów elementów orurowania.

Zaprojektowano dwa różne rodzaje aparatur – jedną dla struktur narażonych na bezpośrednie działanie fal morskich lub znajdujących się pod wodą na platformach wiertniczych, a drugą do zainstalowania na dużych palach rurowych stanowiących podstawę morskich turbin wiatrowych. Badacze przetestowali drugą z tych aparatur na platformie produkcyjnej Statoil Hydro Sleipner B w norweskim sektorze Morza Północnego.

Potencjalne korzyści natury ekonomicznej, społecznej i środowiskowej płynące z projektu OPCOM są nie do przecenienia. Przede wszystkim należy się spodziewać znaczącej redukcji kosztów wynikającej z rzadszego korzystania z pomocy nurków i kosztownych zdalnie sterowanych urządzeń, skrócenia czasu kontroli, a tym samym mniejszych strat czasu produkcji, a także minimalizacji strat i kosztów związanych z potencjalnymi awariami.

Zautomatyzowane badania DNT minimalizują potencjalne zagrożenia dla pracowników, a nawet obniżają poziom stresu wśród załogi. Podsumowując, wdrożenie systemów OPCOM pomoże obniżyć liczbę wypadków na platformach wiertniczych, które niszczą środowiska morskie i dla wielu ludzi oznaczają utratę środków do życia, a także zachęci do przyszłych inwestycji w odnawialną energię wiatrową.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę