Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MULTIWEAVE — Wynik w skrócie

Project ID: 508125
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Portugalia

Fenomenalne innowacje w dziedzinie produkcji tkanin

Nowo opracowany sprzęt wykorzystujący najnowocześniejsze techniki tkackie okazał się skuteczny w tworzeniu wytrzymalszych tkanin do użytku na łodziach, w samochodach i samolotach. Okazał się również przydatny w sporcie i zastosowaniach wojskowych.
Fenomenalne innowacje w dziedzinie produkcji tkanin
W wieloosiowych tkaninach wykorzystuje się różne techniki nawarstwiania w wielu kierunkach w celu stworzenia bardzo wytrzymałego, trwałego materiału, który można wykorzystać w wielu zastosowaniach przemysłowych oraz w przemyśle odzieżowym. W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Maszyna tkacka do produkcji tkaniny wieloosiowej" (Multiweave) podjęto się stworzenia zaawansowanego urządzenia do produkcji wieloosiowej dwuwymiarowej (2D) tkaniny z przeplotem. Z technicznego punktu widzenia taki materiał wymaga przeplotu włókien pod kątem około 45 stopni między wątkiem a osnową.

W ramach projektu zbadano zasadę stojącą za podawaniem i przeplotem przędzy w kilku kierunkach, uwzględniając nawijanie osnowy, podawanie krzyżowe, skośne nawijanie przędzy, wycieranie się, nawijanie wątku, rozpłaszczenie oraz inne cechy. Po określeniu wymagań takiego systemu i zaprojektowaniu maszyny zespół projektowy zbudował prototyp obejmujący tradycyjne elementy tkackie oraz zupełnie nowe mechanizmy i pomysły.

Następnie badacze skutecznie przetestowali prototyp i udowodnili jego wykonalność, uzyskując wysokiej jakości ścieg krzyżowy i wytwarzając znakomitej jakości tkaniny. Przeprowadzone testy poskutkowały stworzeniem różnego rodzaju kierunkowo zorientowanych struktur (DOS) przy użyciu różnych ilości przędzy i włókien (poliestrowe, aramidowe, węglowe i szklane).

Osiągnięty wzrost stosunku wytrzymałości do wagi oraz odporność na trudne warunki naprężania mogą okazać się bardzo przydatne w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i stoczniowym. Chociaż do rozwiązania pozostaje problem wyregulowania oraz wiele mniej istotnych kwestii, ogólny sukces projektu wyniesie wytrzymałość tkanin na zupełnie nowy poziom. Oczekiwanym rezultatem jest stworzenie wytrzymalszych i grubszych tkaniny do zastosowań przemysłowych, jak również odpornej na rozdarcie odzieży przeznaczonej do użytku jako odzież ochronna, sportowa i wojskowa.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę