Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MUSSELHARVEST — Wynik w skrócie

Project ID: 513049
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Norwegia

Więcej korzyści z małży

Duży impuls dla technologii produkcji małży zapewnia lepszą ich jakość oraz bardziej konkurencyjny europejski rynek, który może sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu.
Więcej korzyści z małży
Małże od dawna stanowią kulinarną dumę Brukseli i nie dziwi fakt, że UE poprawia zbiory małży teraz, kiedy te "owoce morza" są popularne na całym świecie. Finansowany ze środków UE projekt Musselharvest miał na celu podjęcie zjawiska fenomenalnego rozwoju akwakultury, w szczególności w odniesieniu do małży.

W ramach projektu pracowano nad nowym i tańszym sprzętem do zbiorów, oceny i retubowania małży w ramach jednego zintegrowanego systemu, zapewniającego wysoką jakość produkcji oraz atrakcyjność rynkową. Stąd też głównym celem było zwiększenie produkcji małży, obejmujące ich hodowlę na zawieszonym systemie linowym w morzu, zwanym logliną.

Zespół projektu Musselharvest opracował urządzenie, które w połączeniu z maszyną retubingową przyłączało małże do szkieletu logliny. Zespół pracował także nad innym urządzeniem, które pozwalałoby odłączyć poszczególne liny od szkieletu logliny przed odrywaniem od nich małży. Zespół projektowy opracował następnie opłacalne urządzenie do odrywania, które minimalizuje uszkodzenia małży i zwiększa rentowność hodowli.

Do innych postępów w zakresie sprzętu zaliczyć trzeba sortownik, umożliwiający dokładne sortowanie według rozmiaru, wagi i zawartości małży, a także holownik ciągnący jednostkę zbierającą wzdłuż logliny. Zespół stworzył także agregat hydrauliczny ze zintegrowanym systemem sterowania. Poprzez wszystkie te postępy w ramach projektu opracowano dwa systemy pilotażowe oraz przetestowano nowy sprzęt do wyciągania kolektorów nasienia i podłużnych siatek na małże, a także do zbiorów i sortowania małży.

Wstępny sukces tych prototypów wygląda obiecująco, a wpływ na branżę zbiorów małży może być dość pozytywny. Ten ekonomiczny sprzęt ułatwi morskie zbiory niebieskich małży oraz poprawi ich jakość, dzięki czemu ten sektor w Europie stanie się bardziej opłacalny i konkurencyjny niż przedtem.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę