Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

AURORA — Wynik w skrócie

Project ID: 508203
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Niemcy

Nowe narzędzie do walki z bólem kręgosłupa

Europejscy naukowcy opracowali nowatorskie narzędzie do rekonstrukcji kinematyki, kinetyki i dynamiki układu mięśniowo-szkieletowego w dolnych partiach ciała. Opracowana technologia sprzyja bezpiecznej, niskonakładowej diagnostyce i kwantyfikacji zmian patologicznych bądź nieprawidłowości związanych z dolnymi partiami ciała.
Nowe narzędzie do walki z bólem kręgosłupa
Dolegliwości pleców i dolnych partii ciała są dość powszechne. Zwykle do identyfikacji zmian patologicznych niezbędne jest wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego lub zastosowanie metod inwazyjnych, co stwarza konieczność skonstruowania odpowiedniego sprzętu do realizacji pomiarów trójwymiarowych (3D) do analizy klinicznych parametrów funkcjonalnych dolnych partii ciała.

W związku z tym, celem finansowanego przez UE projektu Aurora było opracowanie i skonstruowanie niskonakładowego systemu do rekonstrukcji ruchów mięśniowo-szkieletowych na podstawie skanowanych obszarów dolnych partii ciała.

Zamierzeniem technicznym było opracowanie prototypu systemu, który byłby zdolny do rejestrowania danych anatomii powierzchniowej dolnych kończyn człowieka. W tym celu naukowcy opracowali metodę opartą na generowanej laserowo projekcji i rekonstrukcji pasm przy użyciu triangulacji do prowadzenia pomiarów 3D w czasie.

Opracowano modele mięśniowo-szkieletowe dolnych kończyn, w oparciu o dane powierzchniowe, integrując dostępną obecnie wiedzę w dziedzinie biomechaniki. Opracowano specjalistyczne oprogramowanie, a kamery dostosowano do wymogów urządzenia.

System Aurora niesie ze sobą duże nadzieje w związku z zastosowaniem klinicznym, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania i umożliwia dynamiczne diagnozowanie. Jeżeli jego produkcja okaże się opłacalna, powinna przynieść korzyści wielu osobom cierpiącym na choroby układu mięśniowo-szkieletowego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę