Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FOREMOST — Wynik w skrócie

Project ID: 515840
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Hiszpania

Nowe cząsteczki do produkcji wysokowydajnych smarów

Maszyny o przesuwających się i toczących częściach występują praktycznie wszędzie. Finansowanie ze środków UE pozwoliło badaczom opracować wysokowydajne powłoki i smary oparte na nowej klasy molekułach znacząco redukujących zużycie.
Nowe cząsteczki do produkcji wysokowydajnych smarów
Ruchome części mające styczność z innymi komponentami muszą być nasmarowane, by ograniczyć tarcie i zużycie. Z czasem jednak wydajność i sprawność maszyny spada przy jednoczesnym podniesieniu kosztów i zwiększeniu czasu konserwacji, a także skróceniu czasu trwałości maszyny lub części.

Konwencjonalne smary przemysłowe zwykle tworzone są na bazie oleju i mogą powodować poważne straty dla środowiska w przypadku niewłaściwego ich usuwania.

Europejscy naukowcy podjęli próbę opracowania innowacyjnych powłok kompozytowych dla części ruchomych, aby zredukować tarcie i przedłużyć trwałość operacyjną, jak również ograniczyć czynności konserwacyjne i wpływ na środowisko. Skupili się na użyciu nieorganicznych materiałów fulerenopodobnych (IFLM).

Fulereny to klasa "pustych" molekuł składających się w całości z węgla i zidentyfikowanych po raz pierwszy w 1985 r. "Fulereny Buckiego", kuliste bryły o wiązaniach przypominających kształtem piłkę nożną, oraz "rurki Buckiego", nanorurki węglowe, od tamtej pory cieszą się ogromnym zainteresowaniem z powodu ich niezwykłych własności chemicznych i fizycznych.

Okazuje się, że węgiel, główny składnik większości molekuł organicznych, nie jest jedynym pierwiastkiem, z którego formują się fulereny i nanorurki. Wykazano, że nieorganiczne fulerenopodobne nanocząsteczki charakteryzują doskonałe zdolności smarujące.

Dzięki finansowaniu ze środków UE projektu "Możliwości fulerenowe na rzecz solidnej inżynierii: optymalizowanie powierzchni dla potrzeb tribologii" (Foremost), naukowcy opracowali powłoki i smary w oparciu o włączenie nanocząsteczek złożonych z IFLM.

Naukowcy wprowadzili wstępnie uformowane IFLM do procesu osadzania się, w smarach lub farbach, a także uformowali IFLM in situ w procesie osadzania się.

Pełna charakterystyka własności chemicznych, strukturalnych i mechanicznych pozwoliła na wyjaśnienie mechanizmów smarowniczych IFLM oraz głębsze zrozumienie z myślą o lepszym projektowaniu i zastosowaniu w przyszłości.

Dodatkowo, naukowcy dostarczyli ważnych informacji na temat zdrowia i bezpieczeństwa pod względem IFLM.

Olbrzymia różnorodność powłok i smarów opracowanych przez zespół Foremost znacząco obniżyła tarcie w testach ślizgowych, pozostawiając daleko w tyle obecne nowoczesne alternatywy.

Produkty te sprawdziły się także jak wysokowydajne w minimalizowaniu niszczenia warstwy wierzchniej, zużycia wywoływanego napięciem lub wibracjami w punktach kontaktowych między dwoma elementami przy dużym obciążeniu. Wyniki te mają szczególne znaczenie dla przemysłu lotniczego i kosmonautycznego.

Czołowe smary oparte na nowych cząsteczkach fulerenopodobnych mają szerokie zastosowanie. Powinny przyczynić się do obniżenia kosztów konserwacji i skrócenia czasu przestoju, a także przedłużenia trwałości operacyjnej licznych maszyn i komponentów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę