Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

TELFONA — Wynik w skrócie

Project ID: 516109
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE

Narzędzia do projektowania bardziej "ekologicznych" samolotów

Narzędzia do projektowania samolotów i oprogramowanie predykcyjne opracowane przez naukowców finansowanych ze środków UE powinny pomóc producentom samolotów w optymalizacji budowy skrzydeł pod kątem ograniczenia oporu powietrza, prowadząc do obniżenia zużycia paliwa i mniejszego wpływu na środowisko.
Narzędzia do projektowania bardziej "ekologicznych" samolotów
Przepływ powietrza wokół skrzydeł zapewnia ciąg pionowy oraz kontrolę w locie niezbędną do wzniesienia samolotu z ziemi i manewrowania nim w powietrzu. Przepływ turbulentny zamiast laminarnego wytwarza znaczne tarcie i opór, prowadząc do zmniejszenia wydajności i zwiększenia hałasu, emisji i zużycia paliwa.

Europejscy naukowcy starali się stworzyć "ekologiczną" konfigurację samolotu z kontrolą przepływu laminarnego powodującego mniejszy opór, a tym samym mniejszy wpływ na środowisko. Środki UE przeznaczone na realizację projektu "Testy przepływu laminarnego w nowych samolotach" (Telfona) pozwoliły im realizować wyznaczone cele.

W szczególności, konsorcjum 15 organizacji z 8 krajów zastosowało zaawansowane techniki numeryczne obliczeniowej mechaniki płynów (CFD) wraz z doświadczalną oceną przepływu w Europejskim Okołodźwiękowym Tunelu Aerodynamicznym. Założeniem było umożliwienie przewidywania rezultatów nieliniowego przepływu (NLF) podczas lotu przed uruchomieniem projektu nowego samolotu.

Numeryczne narzędzia i wiedza projektowa wynikające z projektu Telfona są obecnie stosowane przez partnerów do projektowania demonstratora lotu z naturalnym przepływem laminarnym. Ponadto z wyników korzystają uniwersytety i organizacje badawcze do opracowania zaawansowanego oprogramowania do modelowania.

W dalszej perspektywie wyniki projektu Telfona powinny doprowadzić do stworzenia ekologicznych konstrukcji skrzydeł, które ograniczą emisje i zużycie paliwa, a także zwiększą konkurencyjności europejskiego przemysłu lotniczego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę