Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MUSCA — Wynik w skrócie

Project ID: 516115
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Francja

Wirtualne środowisko testowe do projektowania komponentów lotniczych

Unijni naukowcy podjęli się stworzenia wirtualnego środowiska testowania strukturalnego dla przemysłu lotniczego, które może znacznie zmniejszyć koszty i zwiększyć szybkość, z jaką nowe produkty są wprowadzane na rynek.
Wirtualne środowisko testowe do projektowania komponentów lotniczych
Nowe komponenty samolotów muszą przejść rygorystyczny proces testowania strukturalnego. To znacznie wydłuża czas i koszty projektowania i certyfikacji nowych produktów lotniczych.

Europejscy naukowcy starali się wykorzystać mechanikę obliczeniową oraz statystykę wraz z obliczeniami na dużą skalę w celu zapewnienia wirtualnego procesu testowania jako szybką i oszczędną alternatywę.

W ramach unijnego finansowania projektu "Nieliniowa statyczna analiza wielkoskalowa dużych konstrukcji lotniczych" (MUSCA) naukowcy podjęli się opracowania narzędzia testowego, które skutecznie prognozuje początek awarii i załamania w warunkach statycznych. Aby to zrobić, naukowcy skupili się na dużych modelach złożonych struktur, które obejmowały na tyle drobne szczegóły, aby umożliwić dokładne modelowanie skutków lokalnych.

Badacze zaczęli od analizy procesu testowania strukturalnego dla dużych elementów oraz ról poszczególnych testów. Skupili się na rozwoju komputerowego wspomagania projektowania (CAD) i metod elementów skończonych (MES) w powiązaniu z ogólnymi celami programu.

Wykorzystując wielkoskalowe kryteria przemysłowe, naukowcy opracowali wielokryterialne analizy awarii i zintegrowali je w narzędziach numerycznych do prognozowania niepewności w działaniu komponentów.

Wirtualny proces testowania może stanowić istotny bodziec dla producentów komponentów lotniczych poprzez ograniczenie czasu i kosztów niezbędnych do certyfikacji nowych produktów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę