Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

AEROMAG — Wynik w skrócie

Project ID: 516152
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Niemcy

Wysoka wytrzymałość stopów magnezu do części samolotów

Do głównych celów producentów samolotów należy obniżenie masy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Unijni naukowcy zbadali potencjał stopów magnezu do osiągnięcia celów przemysłowych.
Wysoka wytrzymałość stopów magnezu do części samolotów
Mniejsza masa przy zwiększonej wydajności prowadzi do obniżenia kosztów eksploatacji i konserwacji wraz z niskim zużyciem paliwa, które przekłada się na mniejszy poziom emisji.

Magnez jest metalem o gęstości jedynie 65% w stosunku do powszechnie stosowanych w przemyśle lotniczym stopów aluminium. Może on stanowić klucz do lekkich, tanich części samolotów przyszłości. Jednakże jego właściwości mechaniczne i techniczne wymagają poprawy.

Europejscy naukowcy podjęli się opracowania nowych struktur kutego magnezu (arkusze i profile) o większej wytrzymałości dzięki środkom UE na realizację projektu "Zastosowanie w lotnictwie kutego magnezu" (Aeromag).

Badacze opracowali nowe stopy magnezu i przetestowali je razem z już istniejącymi. Zbadali także techniki formowania, wykorzystując symulacje i testy walidacyjne. Kwestie korozji i palności zostały podjęte poprzez zastosowanie specjalnych zabiegów powierzchniowych.

Najbardziej obiecujące stopy zostały wybrane do dalszych badań jak produkty kute (wytwarzane przez walcowanie w arkusze). Dla wybranych stopów oceniono krzywe ściskania i limity zmęczenia. Zbadano również odkształcenia różnych stopów powstałe w różnych procesach.

Badacze ocenili wydajność i specyfikacje różnych zabiegów powierzchniowych w celu minimalizacji korozji i palności. Wreszcie zespół zbadał kilka technik łączenia, które można stosować w kształtowaniu elementów samolotów ze stopów kutego magnezu.

Wykorzystanie wiedzy wniesionej przez zespół projektu Aeromag w zakresie zastosowania lekkich i niedrogich stopów magnezu do części samolotów powinno pomóc w ograniczeniu masy samolotu, zwiększeniu zdolności operacyjnej oraz redukcji kosztów operacyjnych i zużycia paliwa, a tym samym do ograniczenia wpływu na środowisko.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę