Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SYNCOMECS — Wynik w skrócie

Project ID: 516183
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Belgia

Zaawansowane narzędzie projektowe dla przemysłu lotniczego

Komponenty lotnicze poddawane są działaniu ogromnych sił i obciążeń w dynamicznie zmieniających się warunkach. Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali narzędzie projektowe do rozwiązywania złożonych problemów konstrukcyjnych oraz zapewnienia zgodności z normami i bezpieczeństwa.
Zaawansowane narzędzie projektowe dla przemysłu lotniczego
Komponenty lotnicze muszą być zdolne do odkształceń bez utraty funkcjonalności, a jednocześnie odpowiednio sztywne, by oprzeć się zewnętrznym obciążeniom. Projektowanie części zgodnych ze specyfikacjami i przepisami lotniczymi stwarza unikalne wyzwania oraz wymaga zastosowania złożonych rozwiązań matematycznych i inżynieryjnych.

Finansowani ze środków UE badacze stworzyli zaawansowane oprogramowanie prognostyczne do projektowania elementów lotniczych w ramach projektu "Synteza zgodnych z normami lotniczymi układów mechanicznych" (Syncomecs).

Po stworzeniu pełnej specyfikacji układu naukowcy opracowali metody numeryczne do optymalizacji analizy wielomasowej z wykorzystaniem nieliniowego modelu elementów skończonych (FEM), który dzieli całość na drobne elementy.

Oprogramowanie może obsłużyć system z jednym lub wieloma komponentami elastycznymi, określić, czy rozwiązanie nie jest możliwe ze względu na specyfikacje projektowe, a także stwierdzić, czy dla określonego problemu możliwe są różne rozwiązania.

Narzędzie Syncomecs stanowi zintegrowane środowisko programowe do projektowania i analizy układów mechanicznych zgodnych z normami lotniczymi. Wykazuje one potencjał znacznego wzmocnienia konkurencyjności sektora lotniczego UE poprzez ograniczenie czasu i kosztów, przy jednoczesnej poprawie jakości i wydajności.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę