Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Czy statki mogą przechytrzyć morze

Nieprzewidywalna pogodna może być zgubna dla żeglujących statków, jednak nowa technologia pokładowa może pomóc uniknąć katastrofy i skierować okręt na bezpieczne wody.
Czy statki mogą przechytrzyć morze
Niespokojne morze jest przekleństwem żeglarzy od czasów starożytnych i często bywa bardzo niebezpieczne dla statku, załogi i przewożonego ładunku. Dzisiejsze statki bardzo różnią się od tych z czasów wielkich katastrof morskich, a najnowsze osiągnięcia technologiczne pomagają zapewnić maksimum bezpieczeństwa na morzu.

Inicjatywą dotyczącą tej kwestii był finansowany ze środków UE projekt "System wspomagania decyzji do obsługi statków w niekorzystnych warunkach pogodowych" (Handling WAVES), w ramach którego zaprojektowano pokładową technologię pomagającą nawigować na niespokojnych wodach.

Zadaniem nowego systemu jest monitorowanie przyspieszenia statku w czasie rzeczywistym, analiza ruchów dzioba, ocena przesunięcia obciążeń konstrukcyjnych, obliczanie prawdopodobieństwa wystąpienia dużych fal oraz unikanie możliwości wywrócenia statku. Prace rozpoczęły się od analizy sposobu, w jaki dochodzi do powstawania niebezpiecznych fal i utraty stabilności przez statek, oraz tego, które ruchu prowadzą do wywrócenia jednostki. Przez trzy miesiące prowadzono testy z wykorzystaniem trzech różnych statków (masowca, promu i kontenerowca), mierząc między innymi obciążenia konstrukcyjne.

Przeprowadzono też intensywne testy w celu opracowania i zastosowania metod obliczania reakcji statku na fale, aby stworzyć zaawansowany elektroniczny system pokładowy. Ukończono budowę pełnego pokładowego systemu wspomagania decyzji, pomagającego zwiększyć sprawność statku i określać optymalne trasy. Jeżeli wyniki projektu doczekają się pełnego wykorzystania, sektor morski stanie się bezpieczniejszy i bardziej wiarygodny, zapewniając UE wiodącą pozycję pod względem bezpieczeństwa na morzu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę