Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ETUMOUR — Wynik w skrócie

Project ID: 503094
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Hiszpania

Zacięta walka z rakiem

Naukowcy pracują nad nowym systemem, który, bazując na najnowszej technologii, posłuży do identyfikacji guzów mózgu i pomoże w znalezieniu odpowiedniej strategii do ich wyeliminowania, zanim wymkną się spod kontroli.
Zacięta walka z rakiem
Wychwycenie guza mózgu we wczesnej fazie rozwoju to dla tysięcy osób kwestia życia i śmierci. W ramach finansowanej przez UE projektu ETUMOUR opracowano technologię umożliwiającą wczesne diagnozowanie guza mózgu. Powstał internetowy system wspomagania podejmowania decyzji (DSS) zawierający bazę danych z zakresu genetyki guza mózgu oraz anonimowego obrazowania przypadków zachorowań.

Inicjatywa ta miała na celu wspieranie decyzji medycznych związanych z opcjami diagnozowania, prognozowania i leczenia poprzez analizowanie obrazów cząsteczkowych guzów mózgu i zgłębianie zaawansowanych technologicznie danych klinicznych. W tym celu zespół projektu ETUMOUR zdefiniował zestawy danych niezbędne dla potrzeb technologii I dopracował nowe techniki obrazowania, w tym analizę tkanek przy użyciu wysokorozdzielczej spektroskopii z wirowaniem pod kątem magicznym (HRMAS) oraz mikromacierzy DNA.

W ramach projektu opracowano także szczegółowy graficzny interfejs użytkownika, jak również nowoczesny mechanizm przesyłania I pobierania odpowiednich informacji przez Internet. W bazie znajdują się dane biologiczne I kliniczne niemal 2000 pacjentów, które stanowią dla globalnej społeczności medycznej bogactwo przydatnej wiedzy.

Inna ważna funkcja systemu obejmuje nowe metody rozpoznawania utkania mające zastosowanie do nowotworów mózgu zarówno u dorosłych, jak I u dzieci, łącząc także w miarę potrzeb szereg zestawów danych I technik obrazowania. Wszystkie te funkcje I mechanizmy, obok wielu innych, dostępne są poprzez przyjazne dla użytkownika, wspomagane komputerowo narzędzie programowe, dzięki któremu diagnozowanie I prognozowanie raka przybiera inny wymiar.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę